• YARIM ALTIN
  4.442,00
  % -0,76
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7600
  % 0,20
 • € EURO
  21,4476
  % 0,01
 • £ POUND
  24,6892
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  2,8246
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2447
  % 0,18
 • BITCOIN/TL
  528352,430
  % -1,00
 • BIST 100
  4.630,59
  % 0,89

3D Secure Özelliğini Kapatmak

3D Secure Özelliğini Kapatmak

3D Secure özelliğini kapatmak isteyen birçok kullanıcı bulunabilir. Bu konuda 3D Secure özelliğinin nasıl kapatılacağından bahsetmek istiyoruz.

Günlük hayatımızda banka hesaplarının güvenliğini sağlayan 3D Secure özelliği sayesinde kredi kartı veya banka kartından para çalınmasının önüne geçilebiliyor. 3D Secure özelliği her ne kadar güzel bir özellik olsa da her firmanın ödeme yöntemleri arasında yer almıyor, yani her sistemde desteklenmiyor. Örneğin fatura öderken bazı siteler 3D Secure destekleyebilir fakat Google Cloud Platform, Netflix veya Microsoft Azure gibi pek çok platformda 3D Secure desteği bulunmuyor. Bu da ödeme sorunu oluşturuyor. Yani bazı hizmetlerden yararlanmak için bu özelliğin olmaması gerekiyor. Bundan ötürü bazı kullanıcılar 3D Secure özelliğini kapatmaya çalışabilir.

3D Secure Hakkında Bilgi

3D Secure, banka ve kredi kartı için tasarlanan ve internetten alışveriş yaparken kullanılan bir güvenlik katmanı olarak belirtiliyor. Bu özellik ilk olarak Visa tarafından Verified by Visa ismiyle ortaya çıktı. Mastercard ise bu sistemi Mastercard SecureCode ismiyle yayınlarken JC International ise J/Secure şeklinde paylaşıyor. Bu sistemin amacı kimlik doğrulama olarak açıklanıyor.

Sistemin nasıl çalıştığından söz etmek gerekirse öncelikle web sitesinde ödeme ekranına geçiliyor. Ödeme ekranında kart bilgileri giriliyor ve sonrasında ödeme yapılması için butona basılıyor. Butona basıldıktan sonra bankaya bilgi gidiyor. Banka, hemen SMS ile bir kod gönderiyor. Kodu telefondan alan kullanıcı internet sitesine giriyor. Sonrasında ise kod ve kart bilgileri doğru olduğu takdirde ödeme onaylanıyor.

3D Secure Özelliğini Kapatmak

3D Secure özelliğini kapatmak konusuna geçmeden önce bu sistemden biraz daha bahsetmeliyiz. 3D Secure isminin bu ismi almasının nedeni 3 boyutlu bir model sunuyor olması. Yani güvenlik katmanı gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor olmakta. Katmanda yer ala boyutlardan birisi alıcı, diğeri ihraç eden diğeri ise karşılıklı çalışabilirlik boyutu olarak yer alıyor. Alıcı, mağaza olarak ifade edilirken ihraç eden banka olarak tabir ediliyor.

3D Secure sistemi, bir süre sonra daha da gelişerek 2016 yılında 3D Secure 2.0 olarak banka müşterilerinin karşısına çıktı. Bu sürüm ile birlikte ortaya çıkan yenilikler arasında kullanıcıdan kullanıcıya daha iyi mesaj iletimi performansı, risk tabanlı onay için bilgi setlerinin geliştirilmesi, kart sahibinin kartı çalındıysa ödemeyi engelleme ve ödemesiz kullanıcı onayı gibi pek çok özellik yer alıyor. Kısacası 3D Secure sistemi, günümüzün en önemli güvenlik sistemlerinden birisi olmakta.

3D Secure Özelliğini Kapatmak

Bazı banka müşterileri internette herhangi bir sitede kart bilgilerini girdikten sonra ödeme yaparken bazı sitelerde ödeme yapamayabilir. Genellikle verilen hata “Ödeme için gerekli yetki alınamadı” veya “Ödeme yapılamadı” şeklinde bulunabilir. Bu gibi hataların genel sebebi eğer kartta 3D Secure özelliği aktif ise bu sebepten dolayı ödeme yapılamamış olabilir. 3D Secure özelliğine sahip bir banka kartı bazı firmalar tarafından desteklenmediği için bu özelliğin kapatılması gerekiyor.

3D Secure özelliğini kapatmak konusunda öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu özellik her banka kartında kapatılmıyor. Yani bazı bankalar özelliği sürekli aktif bırakıyor. Bu durumda yapılması gereken şey eğer kredi kartı kullanmak istemiyor iseniz ön ödemeli bir banka kartı alıp 3D Secure özelliğine sahip olmayan bir karttan yararlanmak. Şunu belirtelim ki günümüzde hem ücretsiz, hem masrafsız hem de 3D Secure özelliği olmayan ön ödemeli veya kredi kartı olmayan banka kartları bulunuyor. 3D Secure kapatmak eğer kart için mümkün ise internet şubesinden yapılabilir fakat bilinmiyor ise müşteri hizmetleri ile görüşülebilir.