• YARIM ALTIN
  4.390,00
  % -1,57
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7630
  % 0,20
 • € EURO
  21,4798
  % 0,13
 • £ POUND
  24,6451
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  2,8252
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2448
  % 0,20
 • BITCOIN/TL
  529668,496
  % -1,41
 • BIST 100
  4.650,53
  % 1,33

Altın Korumalı Mevduat Hesabı Devreye Girdi

Altın Korumalı Mevduat Hesabı Devreye Girdi

Altın korumalı mevduat hesabı devreye girdi. Yeni sistem ile birlikte yatırımcılar bu alana yatırım yaparak parasının değerini koruyabilecek.

Günümüzde pek çok kişi altın alarak yatırım yapıyor ve parasını korumaya çalışıyor. Altın almak bazen olumlu bazen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örneğin altın alan bir yatırımcı yükseldiğinde kâra geçerken düşünce zarara uğrayabiliyor. Yeni sistem ile birlikte artık vatandaşlar kaybetmeyecek, kazançlı olacak.

Altın Korumalı Mevduat Hesabı Alınabilir Hale Geldi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, kur korumalı vadeli mevduat sisteminden söz etmişti. Bu sisteme göre vatandaşlar kur korumalı TL mevduat hesabı açtığında ve bu hesaba para yatırdığında 3, 6, 9 ve 12 aylık periyotlar halinde kazanç elde edebiliyor. Eğer döviz kuru faizin üzerinde artış gösterirse bu durumda oluşan fark yatırımcıya ödenirken eğer döviz kuru gerilediyse faiz kazancı ekleniyor. Yani vatandaş her iki durumda da kâr elde etmiş oluyor. Bu sistemin açıklanmasının ardından düşüşe geçen dolar lira kuru, piyasaya olumlu bir hava katmıştı.

Altın Korumalı Mevduat Hesabı

Açıklanan kur korumalı vadeli mevduat sisteminin yanı sıra altın korumalı mevduat sistemi de duyuruldu. Bu sistem ile birlikte altın yatırımı yapmak isteyenler altın korumalı vadeli mevduat hesabını tercih ederek daha fazla kazanç elde edebiliyor olacak. Bu yöntemin geliştirilme amaçlarından birisi yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılmasını sağlamak. Bu yöntemin sunacağı avantajlardan birisi altın rezervinin daha da genişlemesi olacak.

Altın korumalı mevduat hesabı sisteminin nasıl çalıştığı merak ediliyor. Bu sistem ile birlikte yatırımcı 3, 6, 9 ve 12 aylık vadeli seçenekler ile altın korumalı mevduat hesabı açabiliyor olacak. Buna ek olarak daha önce altın hesabı açanlar da bu sisteme geçebiliyor olacak. Mevduat hesabı için belirlenecek olan faiz oranı Merkez Bankası’nın açıkladığı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında bulunmayacak. Bu sistem ile birlikte vade sonu geldiğinde eğer altın fiyatı artmadıysa yatırımcı faiz geliri elde edecek. Eğer altın faiz oranından daha çok arttıysa aradaki fark banka tarafından ödeniyor olacak.