• YARIM ALTIN
  4.390,00
  % -1,57
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7630
  % 0,20
 • € EURO
  21,4798
  % 0,13
 • £ POUND
  24,6451
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  2,8252
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2448
  % 0,20
 • BITCOIN/TL
  529668,422
  % -1,41
 • BIST 100
  4.650,53
  % 1,33

Altın ve Gümüş Yatırımı Yaparken İnsanların Yaptığı Hatalar

Altın ve Gümüş Yatırımı Yaparken İnsanların Yaptığı Hatalar

Altın ve Gümüş Yatırımı Yaparken İnsanların Yaptığı Hatalar

Altın ve gümüş yatırımı, sürekli değişen piyasada yatırımcıların sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biridir. Uzun yıllar yatırım yapan insanların çoğunluğu nasıl yatırım yapacağını bilse de bir kısım yatırımcı altın ve gümüş yatırımı yaparken çeşitli hatalar içerisine girmektedir.

Ayrıca yatırım her zaman riskli bir işlem olacağından çeşitli yatırım işlemlerinden de haberdar olmak gereklidir. Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ve etkileyici nokta, yatırım işlemleri boyunca yatırım tuzaklarından uzak durulması gerektiğidir. Bu yazımızda size altın ve gümüş yatırımı yaparken sıklıkla yapılan hatalar anlatılmakta. İşte, o hatalar…

Sabırsızlık Sonucu Sahte Değerler Beklentisinde Olma

Çok sayıda yatırımcının en zayıf noktalarından en önemlisi de sabırsız davranmaktadır. Yatırımcılar daha çok kısa vade sunan yatırımlara odaklanarak daha kısa sürede daha çok para kazanmak istemekte. Ki bu durum son derece yanlıştır. Önemli olan uzun bir süreç içerisinde minimum zararla kâr etmek olacaktır. Bu yüzden uzun vadede yatırım ve vizyon sahibi olmalı, altın ve gümüş için neden yatırım yapacağınızı belirlemelisiniz.

Altın ve Gümüş Yatırımı Yaparken İnsanların Yaptığı Hatalar

Altın ve Gümüş Yatırımı Yaparken İnsanların Yaptığı Hatalar

Stratejiye Suç Atma

Sürekli strateji değişimi, yatırımcıların ikinci zayıf noktasından biri. Stratejinin sürekli değiştirilmesi, bazen pişmanlıklar doğurabilir. Bu yüzden strateji yaparken stratejinize bir süre şans verin. Ayrıca bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi, uzun vade kullanımını ihmal etmeyin. Aynı şekilde stratejinizi de iyi belirlemeli ve uzun vadeye yaymalısınız.

ETF ve Fiziksel Varlık Farkını Kavrayamamak

Yatırım yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biri de Borsa Yatırım Fonu (EFT) ile fiziksel varlık (altın, gümüş vb.) metallerinin aynı olduğunun düşünülmesidir. Bu yüzden bu farkı kavramak önemlidir. İşte, bu kavramların anlamları…

Fiziksel Metal Nedir?

İnsanların eski zamanlarda doğadan elde ettikleri doğal ve az bulunan değerlerin tamamına fiziksel metal adı verilir. Bu metallere en güzel iki örnek altın ve gümüş olarak verilebilir. Genellikle nakit karşılığında eski zamanlarda ve süs amaçlı kullanılmaktaydı. Günümüzde ise sadece yatırım amaçlı ve paranın değer kazanmasına bağlı ticaret akışı için kullanılmaktadır.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

EFT için “hayali yatırım” adını verebiliriz. Zira ETF, sahip olunan fon sayısını gösteren hisse niteliğindeki kağıda ne zamandan beri sahip olduğunuzu gösteren bir belgedir. Burada herhangi bir metal sahibi olmuyor, metal sahibinden size ödeme yapılır. ETF takas edilemez ve herhangi bir para birimi ile değiştirilemez. Bunun dışında sahip olduklarınız, metallerin değerlerinden farklı bir şekilde değerlendirilir.