• YARIM ALTIN
  4.394,00
  % -1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7630
  % 0,20
 • € EURO
  21,4798
  % 0,13
 • £ POUND
  24,6451
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  2,8252
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2448
  % 0,20
 • BITCOIN/TL
  529388,151
  % -1,37
 • BIST 100
  4.655,21
  % 1,43

Bakan Nebati Döviz Açıklaması Yaptı

Bakan Nebati Döviz Açıklaması Yaptı

Bakan Nebati döviz hakkında önemli açıklamalara değindi. Yapılan açıklamalar ile birlikte çeşitli konulardan bahsedilmiş oldu.

Yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanı olan Nureddin Nebati, katılmış olduğu bir yayında ekonomi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Bununla ilgili çeşitli soruları da yanıtladı. İşte Bakan Nebati’nin yaptığı bazı açıklamalar.

Bakan Nebati Döviz Açıklaması Paylaştı

Bakan Nebati, yapmış olduğu açıklamada dolar lira kurunun 18 liranın üzerine çıkmış olduğu zamanlardan bu günlere gelindiğini belirterek kurun düşürüldüğünden bahsetti. Kurun 18 liraya doğru giderken sayıların sürekli değiştiğini ifade eden Bakan Nebati, yaşanan hızlı düşüş sebebiyle kurun yukarı aşağı dalgalanma yaptığından bahsetti. Yaşanan dalgalanmaların geçici olduğunu söyleyen Nebati, bu durumun bir süre sonra dengeye oturacağını açıkladı.

Bakan Nebati Döviz

Bakan Nebati, yaptığı bir diğer açıklamada dolara müdahale olup olmadığından söz etmiş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur korumalı TL mevduatı ve daha pek çok konuda yapmış olduğu açıklamalar sonrası dolar lira kurunda ciddi bir düşüş yaşanmıştı. Bunun üzerine sorulan soruya Bakan Nebati, dövize müdahale edilmediğini vurguladı. O gece dolaylı veya doğrudan dövize müdahale edilmediğinden bahseden Nebati, kurun kısa sürede büyük bir düşüşe ev sahipliği yaptığını söyledi. Vatandaşın döviz bozdurma yarışına girdiğini açıklayan Nebati, bu şekilde kurun etkili bir düşüş gerçekleştirdiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, dövizin sert düşüşünün yaşandığı gece ile ilgili de konuştu. O gün toplantı sonrası büyük bir özgüvenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz attırılmadan bu işlerin olabileceği hakkında açıklama yapmasını beklediğini söyleyen Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını tamamladıktan sonra döviz kurlarını incelediğini açıkladı. Döviz kurlarındaki düşüşün beklenenden daha hızlı olduğunu belirten Nebati, bunun kendileri için olumlu bir gelişme olarak yansıdığını söyledi. O gün içinin kıpır kıpır olduğunu ifade eden Bakan Nebati, 20 Aralık’ın büyük bir gece olduğunu vurguladı. Bakan Nebati döviz dışında bu açıklamalara ek olarak kur korumalı TL mevduatına katılımın 59.8 milyar TL olduğundan da söz etti.