• YARIM ALTIN
  4.394,00
  % -1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7630
  % 0,20
 • € EURO
  21,4798
  % 0,13
 • £ POUND
  24,6451
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  2,8252
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2448
  % 0,20
 • BITCOIN/TL
  529388,166
  % -1,37
 • BIST 100
  4.655,21
  % 1,43

Bankalar Kredi ile Döviz Alımını Önlemeye Çalışıyor

Bankalar Kredi ile Döviz Alımını Önlemeye Çalışıyor

Bankalar kredi ile döviz alımını önlemek amacıyla yeni bir adım attılar. Bu konuda atılan adımlardan birisi bir belgenin müşteriye sunulması oldu.

Kredi alan vatandaşların sayısı son zamanlarda ciddi bir artış ile karşılaşmış durumda. Bu bağlamda BDDK yeni önlemler almaya başladı. Alınan önlemlerden birisi de kredilerin döviz alımı için kullanılmamasıydı. Son zamanlarda bazı vatandaşların kredi çekerken döviz alımına başvurması BDDK’nın da dikkatini çeken bir durum olmuştu. Kredi üzerinden kâr elde etmeye çalışan vatandaşlar, krediyi bu şekilde ödemeye çalışıyordu. Alınan yeni karar ile birlikte bankalar da kredi almak isteyen müşterilere belge imzalatmaya başladı.

Bankalar Kredi ile Döviz Alınmaması için Belge Sunuyor

Son zamanlarda müşterilerin kredi çekerken döviz kullanması BDDK’nın da dikkatini çekmişti. Bu doğrultuda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bankacılık faaliyetleri yürüten kurumlar için yeni bir yazı göndermişti. Buna göre bankaların kredi veren müşterileri takip altına alması ve kredinin döviz amaçlı kullanılmamasına dikkat edilmesi söylendi. Bankalar, bu karar ile birlikte çeşitli adımlar atmaya başladı. Bu konuda nasıl bir takip yapabileceğini düşünen bazı bankalar, yeni müşterilere taahhütname imzalatma çözümünü uygulamaya başlayarak bu şekilde sorunun çözüme kavuşmasını sağlamaya çalıştı.

Bankalar Kredi

Bankaların kredi almak isteyen müşteriler için uygulamış olduğu taahhütname ile birlikte kullanıcıların bu krediyi hangi amaçlarla kullanmayacağı bilgisi yer alıyor. Bankalar kredi verirken müşterilerine imzalatmış olduğu taahhütname ile beraber bu paranın döviz ve altın işlemlerinde kullanılmayacağı belirtiliyor. Bunun yanı sıra parayı vadeli mevduat hesabında kullanmak, yurt dışına transfer etmek, repo hisse senedi işlemi uygulamak, finansal gelir sağlamaya yönelik herhangi bir işleme girmek, vadesi gelmemiş diğer kredi risklerinin kapatılması, kripto para varlıklarına yatırım yapmak ve bu gibi bazı detaylar belgede yer alıyor.

Bankalar, müşteriye imzalattığı taahhütname ile birlikte yaptığı bu işlemlerde bankanın sorumlu olmadığını belirtirken buna ek olarak müşterinin bu işlemlerden birini uygulaması durumunda taahhütnameyi de ihlal edebileceğini açıklıyor. Bu konuda takibin nasıl olacağı ise net olarak bilinmiyor.