• YARIM ALTIN
  4.394,00
  % -1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7630
  % 0,20
 • € EURO
  21,4798
  % 0,13
 • £ POUND
  24,6451
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  2,8252
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2448
  % 0,20
 • BITCOIN/TL
  529388,409
  % -1,37
 • BIST 100
  4.655,21
  % 1,43

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır?

 

Bireysel banka hesabı, kişilerin para yatırıp kullanabildikleri, dilerlerse de başka hesaplara para aktarımı yapabildiği bir sistemdir. Hesap açma işlemi, her bankanın temel hizmetleri arasındadır. 18 yaşını geçmiş her bireyin istedikleri banka üzerinden bireysel banka hesabı açabilmesi mümkündür.

Bankaların müşterilerine sundukları, vadeli ve vadesiz olmak üzere iki farklı banka hesabı seçeneği bulunuyor. Vadeli banka hesabı, kullanıcıların paralarını yatırdıktan sonra belirli faiz oranı ile para biriktirmelerini sağlayan bir sistemdir. Vadeli hesabı aktifleştirdikten sonra para çekebilmek veya para yatırabilmek için vade tarihinin bitmesi beklenmelidir. Vadeli hesap açabilmek için önce vadesiz hesabın açılması gerektiği unutulmamalıdır.

Vadesiz hesap ise tüm işlemlerin gerçekleştirilebileceği, müşterilerin belirli bir kurala uymadan para çekme, para gönderme ve para yatırma işlemlerini yapabildiği bir banka hesabı türüdür.

 

Bireysel Banka Hesabı Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Bankalardan bireysel banka hesabı açabilmek için belirli şartları gerçekleştirmek gerekir. Hesap açabilmeniz için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Hesap açmak istediğiniz bankaya başvuru yaptıktan sonra, gerekli belgeleri zamanında teslim etmeniz gerekir. Belgeleri zamanında teslim etmemeniz durumunda işlemleriniz aksayabilir. Banka hesabı açmak için gereken belgeler şunlardır:

 • Açık adres ve iletişim bilgileri
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Varsa sabit bir telefon numarası, yoksa da bankanın size ulaşabileceği bir cep telefonunu numarası

Mesleki bilgiler

 • Gelir belgesi (Gelir belgesinin talep edilmesinin en önemli nedeni belirli fırsatlarda kredi kartı seçeneğinin de sunulmasıdır. Bunun dışında bireysel banka hesabı açabilmeniz için sabit bir gelirinizin veya gelir belgesinin olmasına gerek yoktur.)
Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır

Bireysel Banka Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • ATM ve şube sayısı: Her bankanın kendine ait şube ve ATM’lerinin sayısı çok fazla görünse de bu alanla öne çıkan kurumlar vardır. Acil bir sorun yaşadığınızda veya işlemlerinizi gerçekleştirmek istediğinizde, ikamet ettiğiniz bölgede tercih ettiğiniz bankanın ATM veya şubesi yoksa ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden bireysel hesap açacağınız bankanın size iyi hizmet sunabilmesi için ATM ve şube sayısını dikkate almanız gerekir.
 • EFT ve havale işlemleri: Bireysel banka hesabına sahip olan kişilerin ATM veya mobil uygulamaları kullanarak en çok gerçekleştirmek istediği işlemler arasında EFT ve havale, yani para aktarma işlemi vardır. EFT başka bir bankanın hesabına para aktarma, havale ise aynı bankaya ait farklı bir hesaba para aktarma anlamındadır. Bankalar, havale işleminde ücretlerini düşük tutsa da EFT kullanıldığında yüksek ücretlendirmeler olabiliyor. Bu yüzden her bankada ücretler farklı olduğu için, kullanmak istediğiniz bankanın para transfer işlemi için gereken ücretlerini incelemenizde yarar var.
 • Yıllık hesap işletim ücreti: Yıllık hesap işletim ücreti, oldukça rahatsız edici bir konudur. Bazı bankalar bu sistemi kaldırmış olsa bile bazen bilgi verilmeden müşterilerin hesabından yıllık hesap işletim ücreti istenebiliyor. İleride bu sorunla karşılaşmamak için hesabınızı açacak olan sorumlu kişiye böyle bir ücretin olup olmadığını sormalısınız.
 • Kampanyalar: Banka kartlarını da günlük hayatında kullanan kişiler için birçok kampanya ve indirim düzenleniyor. Banka kartında da kredi kartında olduğu gibi puan biriktirme sistemi ön planda tutuluyor. Bu kampanyaları öğrenebilmek için, bankaların internet sitesi üzerinden iş birliği yaptığı markaları ve seçeneklerini görebilirsiniz.

 

Bireysel Banka Hesabı Nasıl Açılır? Yaş Sınırı Var Mı?

Bireysel banka hesabı açabilmek için yaş sınırı önemli bir kriterdir. Kişi eğer 18 yaşından büyük değil ise, banka hesabı açmak da dahil olmak üzere herhangi bir işlem yapılması mümkün değil. Bunun sebebi de devletin ve resmî kurumların gözünde henüz aileye bağlı ve ancak ailenin vekaleti ile işlem yapabilmenizden kaynaklıdır. 18 yaşının altındaki kullanıcıların adına banka hesabı açılabilmesi için ancak bireyin vasisi üzerinden işlem yapılabilir.

 

İnternetten Bireysel Banka Hesabı Açılabilir mi?

Bankanın sizden istediği belgeleri mail aracılığıyla veya bankanın talep ettiği diğer yollarla teslim ettikten sonra hesabınız açılacaktır. Talep ettiğiniz adrese kartınızın gelmesi için genelde 14 günlük bir süre verilir. Karınızı aldıktan sonra şifre belirleyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

‘’Bireysel banka hesabı nasıl açılır?’’  Sorusunun yanında müşterilerin en çok merak ettiği şey de hesap sayısının kaç tane olacağıdır. Aynı anda isterseniz aynı bankada, isterseniz başka bankalarda dilediğiniz sayıda banka hesabı ve banka kartına sahip olabilirsiniz.