• YARIM ALTIN
  4.397,00
  % -1,52
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7619
  % 0,20
 • € EURO
  21,4883
  % 0,18
 • £ POUND
  24,6557
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  2,8243
  % -0,13
 • РУБ RUBLE
  0,2448
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  529356,681
  % -1,29
 • BIST 100
  4.655,48
  % 1,43

Boğa ve Ayı Piyasası Hakkında Bilgi

Boğa ve Ayı Piyasası Hakkında Bilgi

Boğa ve ayı piyasası hakkında bilinmesi gereken pek çok konu bulunuyor. Borsada sıklıkla kullanılan boğa ve ayı piyasası aslında önemli kavramlar.

Günümüzde özellikle borsaya yeni başlayanlar boğa ve ayı piyasası kavramlarıyla karşılaşmış olmalı. Bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olmayanlar ne olduğunu anlamasa da bazıları şekillerden ve renklerden dolayı belki bir anlam çıkarmış olabilir. Boğa genellikle yeşil iken ayı kırmızı renkle gösterilir. Buradan yola çıkarak aslında anlamının ne olduğu anlaşılabiliyor. Yine de bu iki kavram arasında detaylı bir bilgi vermek gerekiyor.

Boğa ve Ayı Piyasası Kullanıcılar Tarafından Merak Ediliyor

Borsada uzmanlaşanların sıklıkla karşılaştığı kavramlar olan boğa ve ayı piyasası, borsaya yeni başlayanların bilmesi gerektiği kavramlardan birisi. Bilindiği üzere borsada yükselişler olduğu gibi düşüşler de meydana gelebiliyor. Bazı yatırımcılar bu işten çok kazanç elde ederken bazıları zarara girebiliyor veya daha az kazanabiliyor. Boğa, bir ürünün değer kazanması anlamına geliyor. Örneğin bir ürün grafiği yukarı yönlü ise boğa anlamına geliyor. Ayı ise ürünün değer kaybetmesi demek. Yani bir ürün aşağı yönlü bir grafik sergiliyor ise yani düşüş eğilimindeyse ayı piyasasında bulunuyor.

Boğa ve ayı piyasası hakkında şunu belirtmek gerekiyor ki bu iki piyasa bazen yatırımcıları ikiye bölebilir. Örneğin döviz kurlarında işler bu şekilde ilerliyor. A döviz kurunu tutanlar da bulunabilir B döviz kurunu tutanlar da. Eğer A döviz kuru B döviz kuruna karşı yükselirse A kurunu tutanlar için boğa piyasası olurken B kurunu tutanlar ayı piyasasına girmiş olur. Bunun yanı sıra kripto paralarda ise genellikle büyük bir bağ bulunuyor. İnsanlar genel olarak aynı tarafta yer alsada burada da farklı yönlere bakanlar bulunabilir.

Boğa ve Ayı Piyasası

Boğa ve ayı piyasasıyla ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu bu iki piyasanın tahmin şeklinde de borsada oynanabiliyor olması. Örnek verecek olursak long short buna benzer bir durum. İnsanlar long derse boğa demiş oluyor, short derse ayı demiş oluyor. Eğer doğru tahmin ederse daha çok kâr elde ediyor. Bu şekilde boğa ve ayı piyasası tahmini yapmak mümkün hale geliyor. Pek çok kişi için bu deneyim hem heyecanlı hem eğlenceli olabilir.

Boğa ve ayı piyasasıyla ilgili yeterince bilgi verdiğimize göre artık bu piyasaların özellikleri ve ayrıcalıklarından söz etme vakti. Boğa ve ayı piyasasının sunduğu avantajlardan birisi kâr sağlıyor oluşu. Yatırımcılar ister boğa olsun ister ayı olsun istediği yöne yatırım yaparak bu işten büyük kazançlar elde edebilir. Long short oyunu da bunun için yer alıyor olmakta.

Bunun yanı sıra bilinmesi gereken bir diğer avantaj bu sistemin kısa vadede işlem yapanlar için önemli bir ifade oluşu. Kısa vadede özellikle de gün içerisinde piyasada sık sık boğa ve ayı piyasası görülebiliyor. Boğa olurken yükselen piyasa ayıdayken düşüşe geçiyor. Düşüşler ve yükselişler ile birlikte dalgalanma meydana geliyor. Bu dalgalara kendini atan bazı yatırımcılar düşüş olduğunda alış yapıp yükseldiğinde satış yaparak kâr elde etmiş oluyor. Bu şekilde kâr sağlayan birçok kişi yer almakta.

Kısa vade kâr elde etmek bazı durumlarda uzun vadeden daha faydalı olsa da bazı durumlarda zararlı olabiliyor. Şunu belirtmek gerekiyor ki burada yaptığımız açıklamalar yatırım tavsiyesi değil. Her yatırımcı kendi analizini yaparak bu işe girmeli. Borsada kesin bir söylem olmaz, tahmin olur.