• %
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7908
  % 0,15
 • € EURO
  21,4444
  % -0,10
 • £ POUND
  24,6870
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  2,8169
  % -0,21
 • РУБ RUBLE
  0,2472
  % 0,46
 • BITCOIN/TL
  541456,190
  % 2,24
 • BIST 100
  4.680,42
  % 0,40

Cilt Tipleri ve Cilt Bakım Önerileri

Cilt Tipleri ve Cilt Bakım Önerileri

Cilt Tipleri ve Cilt Bakım Önerileri

Hangi Cilt Tipine Sahibim?

Cilt Tipleri ve Cilt Bakım Önerileri.Her insan farklı cilt tiplerine sahiptir. Cilt tipimizin hangisi olduğunu öğrenip ona uygun bakım ve temizlik ürünlerini kullanmalıyız. Aksi taktirde yanlış işlemler sonucu kullandığımız ürünlerin olumsuz yan etkilerini görebiliriz. Bunun önüne geçmek için hangi cilt tipine sahip olduğumuzu öğrenmeliyiz. Peki, nedir bu cilt tipleri? Hep birlikte bakalım.

İlk olarak cildimizi kirden, yağdan temizleyip arındırıyoruz. Parmaklar yardımıyla hafifçe cildimize bastırıyoruz. Eğer yağlı bir his var ise cilt tipiniz yağlıdır. Eğer yağlı bir his yerine kuru ve nemsiz bir his varsa cilt tipiniz kurudur. Son olarak hem kuru hem de yağlı bir his varsa bu da karma bir cilde işaret eder. Bunu anlamak işte bu kadar basit!

Bu cilt tipleri haricinde sıkça karşılaşılan ve problem yaratan sivilceli ve hassas ciltler de mevcuttur. Peki, cilt bakımımız nasıl olmalı? Şimdi bunları öğrenelim.

 

Yağlı Cilt Yapısına Sahip Kişiler Nasıl Bakım Yapmalı

Yağlı ciltlere sahip olmak hepimiz için korkunç gözükebilir ama unutmamamız gerekir ki düzenli bir cilt bakımıyla cildi en uygun haline getirebiliriz. Yağlı ciltler, yağlı ve parlak görünür özellikle ergenlik dönemine geçişte birçok insanda bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Yağlı ciltleri mat ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturmak için düzenli bir cilt bakım rutini gereklidir. Cilt her gün temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Mümkün olduğunca yağ oranı düşük nemlendiriciler seçmeliyiz.

Eğer nemlendirme işlemini uygulamayıp sadece temizlemekle yetinirsek bu sefer de cildin kuru görünmesine neden olur ve yapılan makyajların da gün sonunda mutlaka temizlenmiş olması gerekir.

Cilt Tipleri ve Cilt bakım Önerileri

Cilt Tipleri ve Cilt bakım Önerileri

Kuru Cilt Yapısına Sahip Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Kuru ciltler için en önemli adım “ nemlendirme” işlemidir. Kuru ciltleri tahriş edebilecek sert materyaller kullanılmamalıdır. Ürünü yüzünüze nazikçe yedirip emilmesini sağlamak önemli bir adımdır. Nemlendirici sütler ve yüz yıkama jelleri düzenli kullanımda faydalı olacaktır.

Gece kullanılan maske veya benzeri işlemlerde mutlaka cilt arındırılıp nemlendirilmelidir. Doğal içerikli yağlar kuru ciltler için ideal bir seçim olabilir ve kullandığınız ürünlerin kötü bir etkisi olup olmadığını görmek için cildinizin ufak bir kısmında bir gece bekletip deneyebilirsiniz.

Peeling, sabun ve duş jellerinden kaçınmak yararınıza olabilir. Bu işlemler doğru uygulandığı taktirde kuru cilt nemli bir görünüme kavuşur.

Hassas Cilt Yapısına Sahip Kişiler Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı için kullanılan ürünler alerjenik olursa; batma, kuruluk, kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir.  Bazı hassas ciltler genetik olabiliyor bunu anlamak için bir dermatolog tarafından muayene olmak gereklidir.

Hassas ciltli insanlar genelde beyaz tenli olurlar herhangi bir taraftan gelen olumsuz etkiler ciltlerinin kızarmasına veya morarmasına sebebiyet verebilir. Bunun için en doğru yöntemler şunlardır;

 • Uygun güneş ürünü kullanmak.
 • Cildi tahriş edebilecek tanecikli ürünleri kullanmamak.
 • Parfüm içermeyen ürünleri kullanmak.

Bunların hepsi düzenli ve rutin adımlardır.