• YARIM ALTIN
  4.460,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7692
  % 0,04
 • € EURO
  21,4251
  % -0,11
 • £ POUND
  24,6930
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  2,8255
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,2479
  % 0,76
 • BITCOIN/TL
  540434,542
  % 1,44
 • BIST 100
  4.661,68
  % 1,57

Değer Kazanan Kripto Paralar

Değer Kazanan Kripto Paralar

Değer kazanan kripto paralar merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu konuda son zamanlarda değerini arttıran kripto paralardan söz edeceğiz.

2000’li yıllardan beri aktif olarak hayatımızda yer edinen kripto paralar özellikle internetin gelişmesiyle birlikte daha çok ön plana çıkmaya başladı. Bitcoin gibi pek çok para birimi merkezi olmayan bir yapıya sahip. Yani P2P şeklinde kullanıcıdan kullanıcıya bir bağlantı sunuyor. Bitcoin, günümüzün en değerli para birimi olsa da şu aralar piyasada farklı hareketlenmeler görülüyor. Son zamanlarda piyasada ciddi değerler kazanan kripto paralardan söz etmek gerekiyor.

Değer Kazanan Kripto Paralar

Değer kazanan kripto paralardan birisi solana olarak karşımıza çıkıyor. Son 6 ay içerisinde en düşük 20 dolar seviyesinde gezen solana, kısa sürede yükselişe geçerek 100 dolara doğru koşmaya başladı. Eylül ayında 200 doların da üzerine çıkan solana sonrasında 100 dolara kadar düşüş eğilimi gösterse de son zamanlarda tekrardan 200 doların üzerine çıkmış durumda. Solana güncel olarak 210 dolara yakın bir konumda bulunuyor. Solananın diğer para birimlerine göre performansını iyi şekilde koruması yatırımcılarını da sevindiren bir gelişme oluyor.

Son zamanlarda öne çıkan para birimlerinden birisi de SHIB olarak yer alıyor. SHIBA INU olarak bir açılıma sahip olan SHIB, özellikle bu aralar çok ciddi bir yükselişe ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz ay 0,000007 dolar seviyesinde bulunan SHIB, bir süre sonra 0,00003 dolar seviyesine yükseldi. Daha da yükselişe geçen SHIB 0,00008 seviyesinin de üzerine çıktıktan sonra 0,00007 seviyesine düşse de kripto para biriminde son zamanlarda çok ciddi bir artış yaşanmış durumda. Yaşanan bu artış SHIB sahiplerini neredeyse zengin edecek düzeyde.

Değer Kazanan Kripto Paralar

Değer kazanan kripto paralar arasında buluna Polkadot, son zamanların en etkili ve stabil yükselmelerinden birisini yapmış durumda. Yükseldiği gibi yükselişini korumaya çalışan DOT, son 1 ay içerisinde 30 dolar seviyelerinden 43 doların üzerine çıkmış durumda. DOT, bitcoin ve ethereum gibi değerine değer katarken bu para biriminin daha önce de büyük artışlar yaşadığı biliniyordu. Temmuz ayında 10 dolar olan DOT, Temmuz ayından beri 4 katın üzerinde bir artış gerçekleştirdi.

İstikrarlı bir şekilde değerine değer katan bir diğer para birimi 10 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip olan polygon olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda sakin bir tablo ile karşımıza çıkan polygon, Ekim ayının başlarında önemli bir hareketlenme yaşamamıştı. Ekim ayında 1,2 dolar seviyesinde dolaşan kripto para birimi Ekim ayının ortalarında kendini 1,5 doların üzerine attı. Bir süre 1,5 dolar seviyelerinde dolaşan polygon, kısa süre sonra 2,10 doların üzerine çıkarak büyük bir artış gerçekleştirmiş oldu. MATIC’in elde etmiş olduğu bu başarı ve performans yatırımcıları tarafından takdir ediliyor.

Değer kazanan kripto paralar arasında 5 milyar dolar piyasa değerine yakın olan MANA yer alıyor. Biz bu konuyu hazırlarken özellikle piyasa değeri yüksek olan ve bol bol değer kazanmış olan para birimlerini seçiyoruz. Buradaki anlattıklarımız yatırım tavsiyesi değil. Decentraland, geçtiğimiz ay 0,70 dolar seviyelerinde dolaşan bir kripto para birimiydi. Bir süre bu seviyede dolaşan MANA’nın uçma eğilimi Ekim’in sonunda başladı. Ekim sonu uçuşa geçen MANA 0,90 dolar seviyelerinden kısa sürede 4 dolar seviyelerine çıkmış oldu. Sonrasında 3 dolara kadar düşüş gerçekleşse de MANA’daki yükseliş yatırımcısını memnun etti.