• YARIM ALTIN
  4.391,00
  % -1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7574
  % 0,19
 • € EURO
  21,4730
  % 0,10
 • £ POUND
  24,6356
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  2,8234
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2446
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  529779,460
  % -1,34
 • BIST 100
  4.658,43
  % 1,50
 • YARIM ALTIN
  4.391,00
  % -1,55
 • $ DOLAR
  19,7574
  % 0,19
 • € EURO
  21,4730
  % 0,10
 • £ POUND
  24,6356
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  2,8234
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2446
  % 0,14
 • BITCOIN
  529779,671
  % -1,34
 • BIST 100
  4.66
  % 1,50

Ekstre Atlatmak Mantıklı Mı Faydası Ve Zararı Nedir?

Ekstre Atlatmak Mantıklı Mı Faydası Ve Zararı Nedir?

Ekstre Atlatmak Mantıklı Mı Faydası Ve Zararı Nedir?

Ödeme işlemlerinin yapılması gereken kredi borcu taksitinin hepsini veya asgari bölümünü ödeyememesi durumunda sunulan bir hizmettir. Kredi kartları insanların cebinde bulunmayan bir parayı harcamasına olanak tanıyarak aslında günümüzde insanların daha rahat bir şekilde alışveriş yapmasını sağlıyor.

Cebinde parası bulunmayan bir vatandaş, kredi kartı kullanırken bütün mal ve hizmetleri 3 ve 12 arasında taksit avantajından faydalanarak satın alabiliyor. Fakat kredi kartının sağlamış olduğu avantaj dünyada bir tüketim çılgınlığı meydana getirdi.

Kredi Kartı Ekstre Atlatma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kredi kartı ekstre tutarının ötelenmesi işleminden bahsedilebilmesinin yolu son hesap dönemine ait gelen kredi kartı taksitinin tamamını veya asgari kısmını ödeyememe durumunun oluşması gerekiyor. Eğer ki bir biçimde borcun asgari tutarı ödenebiliyorsa en azından bu kısmının ödenmesi yapılır. Aksi halde kredi kartı ekstresinin ertelenmesi amacıyla yüksek faiz oranlarındaki rakamları ödenmek zorunda kalınabilir.

İnternet bankacılığı ile kredi kartına ait borcunun ertelenmesi amacı ile hesaba giriş yaptıktan sonra kredi kartları menüsünden borcun bulunduğu kredi kartı seçilir. Borcun son ödeme tarihine sadece bir gün kalıncaya kadar kredi kartı menüsünde görünecek olan kredi kartı ekstre erteleme tuşuna dokunduktan sonra ertelemek istenilen kart girilerek ekstrenin ertelenmesi mümkündür. Kredi kartı ekstresi ertelenmesi durumunda mail adresini ertelenen borç miktarının hangi ay, hangi oranda faiz miktarı ile ödenmesi gerektiği ile ilgili bir mail gönderilecektir.

Ekstre Atlatmak

Ekstre Atlatmak

Hangi Bankalar Kredi Kartı Ekstre Erteleme Hizmeti Vermektedir?

Türkiye’de yasal bir şekilde faaliyet gösteren bankaların tamamı kredi kartı ekstre erteleme hizmeti vermemektedir. Bazı bankaların bu hizmeti sunmaktadır. İşe aşağıda hangi bankaların kredi kartı ekstre erteleme hizmeti verdiğinin listesi açıklamıştır.

ING Bank Kredi Kartı Atlatma

Kredi kartı borcunun tamamının ertelenmesi hizmetini veren bankalardan biri ING Bank’tır. Fakat müşterilerin mağduriyetini önlemek maksadıyla en son ekstre ayı içerisinde 50 TL’lik ve üzerinde bir harcama yapılması durumunda ertelenmeye izin verilir. Kredi kartı borcu, ING Bank şubesine giderek ertelenebilir.

İş Bankası Kredi Kartı Atlatma

İş Bankası Maximum kart sahipleri olan vatandaşlar, dönem içerisinde yapmış oldukları 50 TL’lik ve daha da üzerindeki harcamaları erteleyebilme avantajını yakalarlar. İş Bankası kredi kartı ekstre atlatma hizmeti vermemekle beraber yalnızca yapılmış olan harcamaların ertelenmesini imkan veriyor. Maximum Kart üzerinden yapılmış harcamaların ödemesi İşCep uygulaması başta olmak üzere internet bankacılığı ve telefon bankacılığı ile bu işlemler gerçekleştirilebilir. İş Bankası ertelemeli kredi kartı borçları için %3 ile %4 arasında aylık bir faiz uygulamaktadır.

Akbank Kredi Kartı Ekstre Atlatma

Akbank aracılığı ile verilmiş olan Axess kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlar kredi kartı kullanırken 50 TL ve üzerindeki kart borçlarını 1 ile 3 arasında bir ertelenme avantajını yakalar. Akbank müşterileri böylelikle alışveriş yaparken, taksitlendirilmiş oldukları borçlarının 3 aya kadar daha uzatabilirler.

Garanti Bankası Kredi Kartı Ekstre Atlatma

Garanti Bankası kredi kartı kullanan vatandaşların kredi kartları ile ilgili borçlarını ödeyememeleri durumunda kredi kartı ekstrelerinin ertelenmesi hizmetini sunmaktadır. Garanti kredi kartını ödeyemeyen vatandaşlar, Garanti Flash kartı uygulamasını telefon bankacılığı ve internet bankacılığı sistemlerini kullanarak kredi kartı borçlarını erteleyebilir.

Kredi Kartı Ekstre Atlatma Mantıklı Mı?

Taksit öteleme kampanyalarından tüketicilerin aleyhine bir organizasyon olduğunu söylemek biraz yanlış olacaktır. Netice itibariyle bugün vatandaşlar ihtiyaç duymuş oldukları bir ürün ya da hizmetin maliyetini ileri bir tarihe taksitle almaları mantıklıdır. Bu nedenle kredi kartı ekstre atlatma mantıklı denilirse yanlış olmayacaktır. Fakat yine de vatandaşların kredi kartlarını borçlarını ya da ekstrelerini mantıklı bir şekilde düşünüp harcamalarını, kontrollü bir şekilde yapmaları gerekir.