• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  538694,592
  % 2,10
 • BIST 100
  %

Fitch Ratings Türkiye ile ilgili tahminini açıkladı

Fitch Ratings Türkiye ile ilgili tahminini açıkladı

Fitch Ratings Türkiye ile ilgili önemli bir tahmin paylaştı. Yapılan tahminde Türkiye’nin görünümü güncellenmiş oldu. Yeni tahmin eskisine göre daha iyi.

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, pek çok ülke ve banka için zaman zaman finansal raporlar sunabiliyor. Bu raporlardan birisi de Türkiye ile ilgili oluyor. Firma, yeni paylaştığı raporda Türkiye’nin durumunu daha iyimser gösterdi. Fitch Ratings, geçtiğimiz dönemde ülke ekonomisinin bu yıl %9,2 oranında büyüyeceğini tahmin ederken kredi not görünümünü ise durağan olarak belirtmişti. Firma, yeni güncellemesinde Türkiye’nin durumunu daha olumlu bir duruma yükseltmiş oldu.

Fitch Ratings Türkiye ile ilgili tahminini paylaştı

Fitch Ratings, paylaşmış olduğu raporda Türkiye’nin dolar bazında kişi başına düşen milli gelirinin 2013 yılından bu yana düştüğünden bahsetti. Buna ek olarak ülkenin ekonomik anlamda güçlü olduğundan da söz etti. Türkiye’de ekonomik büyümenin son zamanlarda arttığını belirten Fitch Ratings, bu büyümenin devam edeceğini düşünüyor. 2021 yılı için %9,2 büyüme öngören kuruluş, güncel tahminde 2021 yılı büyüme oranını %10,5 olarak güncelleyerek bir miktar yükseltmiş oldu.

Fitch Ratings Türkiye

Fitch Ratings Türkiye ile ilgili kredi notunda da önemli bir güncellemeye yer verdi. Kredi notunu BB- olarak açıklayan firma, kredi not görünümünün durağandan negatif seviyeye çevrildiğini belirtti. Kredi not görünümünün bu seviyede yer almasının nedenini enflasyon oranındaki artış olarak açıklayan kuruluş, TL’deki değer kaybından da söz etmiş oldu. Kuruluşun belirtmiş olduğu bir diğer tahmin enflasyon tahmini olarak karşımıza çıkıyor. Firmaya göre 2021 yılının sonunda enflasyonun %25 olacağı belirtiliyor.

TÜİK’in bugün paylaştığı verilere göre enflasyon oranı %21,31 olarak açıklandı. Aylık enflasyon artışı ise %3,51 olarak açıklanırken üretici enflasyonu yıllık %54,62 olarak artış gösterdi. Kasım ayı enflasyonu bu şekilde gelişirken Aralık ayı tüketici enflasyonunun nasıl olacağı henüz bilinmiyor fakat Fitch Ratings’e göre bu oran %25’e kadar ulaşabilir. Raporda yer alan bir diğer bilgide önümüzdeki 12 ay için vadesi dolacak dış borcun 168 milyar dolar olduğu belirtiliyor.