• YARIM ALTIN
  4.524,00
  % 1,56
 • AMERIKAN DOLARI
  19,8188
  % 0,12
 • € EURO
  21,4506
  % 0,47
 • £ POUND
  24,7487
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  2,8286
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2480
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  536576,140
  % 0,70
 • BIST 100
  4.501,73
  % -3,43

Fiyat İstikrarı Nasıl Sağlanır?

Fiyat İstikrarı Nasıl Sağlanır?

Fiyat istikrarı nasıl sağlanır? Son zamanların en çok merak edilen konusuna bu yazıda açıklık getirerek sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Ekonomi ve finans gündemi, bir ülkedeki en önemli gündemler arasında yer alıyor. Halk, ekonomiye önem göstererek alım gücünün ne durumda olduğunu inceleyebiliyor. Bir ülkedeki alım gücü ne kadar iyi olursa halk o kadar iyi bir şekilde piyasadan faydalanabilir. Alım gücünün yüksek olması vatandaşların marketteki ürünleri daha iyi almasını sağlar. Neyse, konuyu çok uzatmadan hemen yazıya geçelim.

Fiyat İstikrarı Sağlama

Fiyat istikrarını etkileyen faktörlerden birisi arz ve talep dengesi olmakta. Arz yüksek olursa, talep düşük olursa ürünün fiyatı düşük olur. Elde kalan ürünlerin satılması için daha uygun fiyatlar belirlenir. Eğer arz düşük, talep yüksek olursa bu sefer talebin artması sebebiyle daha yüksek fiyatlar verilir. Dengenin sağlanması için arz ve talebin dengeli bir şekilde olması gerekiyor. Bu sayede daha uygun fiyata ürün almak mümkün olur.

Fiyat İstikrarı

Fiyat istikrarı sağlama konusunda etkili olan bir diğer etken döviz kuru olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bazı şeyler dışarıdan geliyor ise yani yerli üretim yeterli seviyede değilse döviz kuru pek çok şeyin fiyatını etkileyebilir. Örnek vermek gerekirse yakıt döviz bazlı değişiyor ise birçok ürün yakıt kullanılarak taşındığı için ürün fiyatlarına yakıt masrafı da yansır. Kısacası dövizin artması fiyatları arttıran bir durum olur.

Fiyat istikrarını sağlayabilme konusunda bilinmesi gereken bir diğer detay yerli üretimin güçlendirilmesi olmakta. Birçok sektörde, pek çok alanda yerli üretimin olması demek dışa bağımlılığın azalması anlamına geliyor. Bu da ürünlerin fiyatının daha az artması ve daha çok istikrarlı hale gelmesini sağlayan bir durum olmakta. Ara malların dahi ülke içerisinde üretilmesi büyük bir ekonomik tasarruf sağlayacağı için bu durum istikrarlı bir yükselişe ev sahipliği yapar. Özet geçmek gerekirse bir ülkede fiyat istikrarının sağlanması için döviz kuru, dışa bağımlılık, yerli üretimin gücü ve arz talep dengesi gibi pek çok faktör önemli bir yer ediniyor.