• YARIM ALTIN
  4.456,00
  % 0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7812
  % 0,11
 • € EURO
  21,4288
  % -0,08
 • £ POUND
  24,6730
  % -0,16
 • ¥ YUAN
  2,8206
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,2466
  % 0,22
 • BITCOIN/TL
  538640,706
  % 1,05
 • BIST 100
  4.661,68
  % 1,57

Havucun Cilde Faydaları ve Havuçla Yapılabilecek Maskeler

Havucun Cilde Faydaları ve Havuçla Yapılabilecek Maskeler

Havucun Cilde Faydaları ve Havuçla Yapılabilecek Maskeler

Havucun cilde faydaları nelerdir.Faydalarını saymakla bitiremediğimiz havuç her mevsimde kolayca bulabildiğimiz besin kaynaklarımızdan birisidir. Havucun üzerinde yapılan araştırmalarda havucun içerdiği çeşitli vitaminler ile insan sağlığında önemli bir yer teşkil diyor. Havuca turuncu rengini veren beta keroten tüketildiğinde A vitaminine dönüşerek insan vücudunda pek çok fayda sağlıyor. Havucun faydaları arasında cilt lekeleri, sivilceler ve cilde verdiği ışıltı gibi daha pek çok faydası bulunduğu biliniyor.

Havucun besin değeri

Havuç mutfaklarda en çok tüketilen besinler arasında yer alıyor. Havucu farklı pişirme tarzları ile kullansak da genelde çiğ olarak tüketiriz. Maydanozgiller familyasından olan havucun biz kök kısmını tüketiriz. Havucun besin değerlerini saymamız gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz:

Havuç tam bir A vitamini deposudur.

Bir orta boy havuçta ortalama % 10 K vitamini,

Bir orta boy havuçta ortalama % 6 C vitamini

Bir orta boy havuçta ortalama % 2 kalsiyum bulunur

Bir orta boy havuçta yüksek oranda A vitamini içerir.

Bir orta boy havuçta B6 ve vitamini içerir.

Bir orta boy havuçta bol miktarda asit, bakır, folik, çinko, demir, fosfor, magnezyum ve tiamin içerir.

Bir orta boy havuç Zengin mineral, sodyum, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır.

Bir orta bot havucun besin değeri: 25 kalori, 1,7 lif, 0,6 protein, 2,9 şeker içerir.

Havucun Cilde Faydaları 

Antioksidan özelliği bulunan havuç cildi temizleyip koruyarak cilde ışıltı verir. Ayrıca havucun cildimizi güneş ışınlarına karşıda koruyucu özelliği bulunuyor. Cildimizde vitamin eksikliğinden dolayı ortaya çıkan kuruluk ve döküntüyü ortadan kaldırır. Havucun içerdiği A vitamini nedeni ile akne, siyah nokta oluşumunu, cilt lekeleri, hassas cilt sorunlarına karşı çok etkilidir. Özellikle havuç suyu ile yapılan maskeler hassas cilt sorunlarında çok etkili oluyor. Havucun zengin vitamin içeriğinin özelliğinden dolayı cilt dışında karaciğer, göz ve kemik yapımıza da faydalı olduğu araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.

Havuçla Yapılabilecek Maskeler

Saymakla bitmeyen Havucun faydalarının arasında cilt üzerindeki faydaları da olduk fazla. Havucun tüketerek cilde olan faydalarını görebiliyoruz. Ancak havuç ve havuç suyu ile yapılan cilt maskeleri de cilt sorunlarında hızlı bir etki gösteriyor.

Havucun Cilde Faydaları 

Havucun Cilde Faydaları

 Havuç püresi ile yapıla en etkili cilt maskesi

Cilt lekelerinde en etkili maskenin hazırlanışı:

Bir çorba kaşığı haşlanmış havuç püresi, bir tatlı kaşığı bal, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı yoğurt kaymağı bir kap içerisinde karıştırılır. Bu karışım cilt üzerine sürülerek 30 dakika bekletilip cilt temizlenir.

Havuç suyu ile yapılan en etkili cilt maskesi

Cilde ışıltı veren maskenin hazırlanışı:

 Havuçlar güzelce yıkanarak rendenin ince tarafı ile rendelenir. Rendelenen havuç tülbent ile sıkılarak suyu çıkartılır. Bir adet sıkılmış limon suyu havuç suyu ile karıştırılır. Bu havuç limon suyunun karışımı bir parça pamuk yardımı ile cilde uygulanıp 30 dakika bekletilip cilt temizlenir.