• YARIM ALTIN
  4.425,00
  % -0,85
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7651
  % 0,21
 • € EURO
  21,4635
  % 0,06
 • £ POUND
  24,6413
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  2,8239
  % -0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2446
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  530356,376
  % -1,03
 • BIST 100
  4.671,19
  % 1,78

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Artık kredi kartları günlük yaşantımızın hemen her alanına girdi. Özellikle de nakit paranın yerini almakla ve taksitlendirme ile puan biriktirme olanaklarından dolayı tercih edilen kredi kartları doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde tüketiciye pek çok avantajı sağlasa da aslında kontrolsüz bir biçimde harcamalar ve ödeme gecikmesi gibi faktörler yeni problemlere yol açabilir. Kredi kartı ödemeleri ile ilgili problem yaşamamak amacıyla bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de hesap kesim tarihi olarak bilinir.

Hesap kesim tarihi kredi kartı ile yapılmış olan harcamaların borç olarak faturaya yansıtıldığı tarih olarak karşımıza çıkıyor. Daha detaylı bir şekilde durumu anlatmakta fayda olacaktır Kim bir ay boyunca kredi kartı ile yapılan alışverişlerin hesap kesim tarihi geldiğinde o ay içerisinde yapılan bütün harcamaları ve geçmiş dönemden kalmış olan borçlar toplanarak güncel borç böylelikle belirlenir. Hesap kesim tarihi de belirlenmiş güncel borcun ekstrede belirtilen son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekir.

Eğer yapılacak yeni yüklü bir alışveriş, sonraki dönem ödemek istiyorlarsa tüketicilerin hesap kesim tarihini bilmeleri de fayda olacaktır. Hesap kesim tarihine kadar yapılan harcamalar daha dengeli bir şekilde dağıtılabilir.

Hesap Kesim Tarihi Değiştirilebilir Mi?

Tüketicilerin hesap kesim tarihinde değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır. Hesap kesim gününde değişiklik yapma hakkı bankalara göre değişiklik gösterebilir. Genel itibari ile bir veya iki defa değişim yapabilme hakkı tüketicilere tanınmıştır.

Tanınmış Bu Hakkın Da Sınırlı Sayıda Olmasının İse 2 Önemli Sebebi Vardır

 1. Bankanın çok fazla kredi kartı müşterisine sahip olmasından kaynaklanan kredi kartı operasyon ve hesaplama işlemlerinin çok ciddi süreçler olması. Bu süreç içerisinde her değişiklik operasyonel problemleri ve finansal hatalara sebep olabilir. Müşteri sayısının fazla olmasından dolayı hesap kesim tarihinde çeşitli değişiklik yapılmasına sınırlama getirilmiştir.
 2. Hesap kesim tarihinin sık sık değiştirilmesinin borçları artıracak olmasıdır. Hesap kesim tarihi değişikliği doğru bir şekilde yapıldığı zaman neredeyse 2 aylık bir ödeme ertelemesi söz konusu olacaktır. Bu durum, tüketici açısından anlık bir avantaj sağlasa da bütüne yayıldığında biriken ve ödenmeyen borçlar manasına gelecektir. Borç biriktikçe ödemesi de zorlaşacaktır ve yasal takip gibi çok ciddi problemlere sebep olacaktır.
Hesap Kesim Tarihi Nedir

Hesap Kesim Tarihi Nedir

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Tüketiciler, kredi kartlarının ödemelerini kolay bir şekilde yapamıyorlarsa hesap kesim tarihleriyle son ödeme tarihleri arasında bir para sıkıntısı yaşıyorlarsa hesap kesim tarihlerinin değiştirilmeleri gerekir. Bu nedenle bankanın şubesi ile gidilebilir ya da telefonla müşteri temsilcisi aranmak suretiyle hesap kesim tarihi değiştirilebilir veyahut bunlara dahi gerek kalmadan en kolay yöntem olan internet bankacılığı uygulamasını işlemler çok kolay bir şekilde halledilebilir. Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek hangi tarihte hesap kesimi olmasını tüketiciler istiyorlarsa bunu bankalarına bildirmeleri gerekir. Bu değişiklik açısından gerekli işlemler banka yetkilileri tarafından yapıldıktan sonra tüketiciye bilgi verilir.