• YARIM ALTIN
  4.524,00
  % 1,56
 • AMERIKAN DOLARI
  19,8188
  % 0,12
 • € EURO
  21,4506
  % 0,47
 • £ POUND
  24,7487
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  2,8286
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2480
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  534273,105
  % 0,12
 • BIST 100
  4.501,73
  % -3,43

Hindistan Kripto Para Kısıtlaması ile Gündemde

Hindistan Kripto Para Kısıtlaması ile Gündemde

Hindistan kripto para kısıtlaması ile gündeme gelmiş durumda. Ülkede son zamanlarda ciddi bir tartışma dönüyor. Hükümet, bu konuda adım atmak istiyor.

Hindistan, geçtiğimiz dönemlerde kripto paraların yasaklanacağı yönünde bazı haberler ile karşımıza çıkmıştı. Bu haberlerin ardından ortaya çıkan yeni bir yasanın gündeme geldiği görüldü. Yeni yasa tasarısına göre kripto paraların yasaklanmayacağı, bunun yerine kısıtlanabileceği tartışılıyor. Henüz bu konuda tam olarak ne yapılacağı belli olmasa da düzenlemenin bazı detayları ortaya çıkmış durumda.

Hindistan Kripto Para Kısıtlaması Uygulayacak

Hindistan hükümeti, bu aralar kripto para tasarısı ile uğraşıyor. Alınan karara göre kripto paraların bir düzen içerisinde ülkede işlem yapılmasının sağlanması isteniyor. Hükümet, kripto para sektörünü denetlemek için bir düzenleyici atamayı düşünüyor. Atanacak olan düzenleyici sayesinde vatandaşların yaptığı işlemlerin kayıt altına alınmasının sağlanması planlanıyor. Yapılan bir diğer açıklamada ülke içerisinde kripto para varlıklarına sahip olanların bu varlıkları eksiksiz bir şekilde hükümete beyan etmeleri gerekecek. Bunun için vatandaşlara belirli bir süre tanınıyor olacak.

Hindistan Kripto Para

Hazırlanan yasa tasarısına göre Hindistan’da kripto para işlemleri yapanlar ve yasaya uymayanlar için ağır yaptırımların uygulanacağı belirtiliyor. Hindistan kripto para kısıtlaması ile birlikte bu alanı denetim altına almak istediği için böyle bir karar alınıyor. Açıklamaya göre uygulanacak olan yasaya uymayanlar için yani düzenlemeleri ihlal edenler için 2.7 milyon dolar ceza kesileceği veya 1,5 yıl hapis cezası uygulanacağı belirtiliyor. Buna ek olarak ortaya çıkan bir diğer açıklamada küçük yatırımcıları korumak adına kripto para yatırımları için asgari düzeyde bir limitin uygulanabileceği ifade ediliyor.

Uzmanlar, yeni çıkacak olan yasayı destekliyor. Bazılarına göre bu yasanın Hindistan’ın kripto parayı tanımasını sağlayacağını ve hükümet denetiminde kripto para borsasında işlem yapılabileceğini bunun da daha güvenli bir ortam oluşturacağını söylüyor. Bazıları küçük yatırımcıları korumak adına asgari limit yerine azami limitin belirlenmesinin daha mantıklı olduğunu savunuyor. Çünkü bu uzmanlara göre küçük yatırım yapmak, büyük yatırım yapmaya göre daha az riskli bir işlem olmakta.