• YARIM ALTIN
  4.397,00
  % -1,52
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7674
  % 0,20
 • € EURO
  21,4913
  % 0,18
 • £ POUND
  24,6573
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  2,8255
  % -0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2450
  % 0,24
 • BITCOIN/TL
  530609,450
  % -1,04
 • BIST 100
  4.657,92
  % 1,49

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Hisse senetleri bir ortaklık belirten belge, değerli kağıttır. Bu değerli kağıtlar alınarak o şirkete ortak olduğunuz söylenebilir. Aldığınız hisselerin değeri arttıkça siz de kazanç sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda hisseler temettü denen kazançlar da getirebilirler. Bu yüzden hisseler bir yatırım aracı olarak alınıp satılmaktadır ve hisselere olan talep her geçen gün artmaktadır.

Hisse senedi nasıl alınır? Sorusunun cevabı aracı kurumları kullanarak (bunlar çoğu zaman bankalar olur) kolaylıkla alınırlar. Almak istediğiniz hisseler için bankalar üzerinden, banka uygulamalarını kullanarak talimatlar oluşturursunuz. Bu talimatlar sayesinde hisse senedi alabilirsiniz. Tabii ki belirtmek gerekir ki sizin bir hisse senedi almanız için birisinin elindeki hisseyi satması gerekmektedir. Aynı zamanda sizin belirttiğiniz fiyattan satışlar olmalıdır. Bu yüzden verdiğiniz talimat sonucu hisse senedi alamayabilirsiniz. Hisse senedi alırken hangi rakamdan emir vereceğinize dikkat etmeniz hisse senedini almak için önemli olacaktır.

Hisse Senedi Nasıl Satılır, Satmak Kolay Mıdır?

Hisse senedine emir verip aldığınızı varsayalım. Hisse senedinizi aldıktan sonra portföyünüz üzerinden artık onu yönetebilir bir hale geleceksiniz. Yeterince kazanç sağladınız veya artık elinizden çıkarmak istiyorsunuz bu durumda hisse senedi aldığınız gibi bir işlem yapacaksınız. Alış yerine satış kısmını seçmeniz yeterli olacaktır, satışı seçtikten sonra yapmanız gereken şey bir fiyat girmek olacaktır. Hisse senedi alırken de bir fiyat belirlemiştiniz satarken de bir fiyat belirlemelisiniz. Alınabilecek, ortalama bir fiyatı belirledikten sonra satış emri veririsiniz. Satış emriniz bir kişi o fiyattan o hisseyi aldığında gerçekleşir ve paranız hesabınıza yatar. Kısaca hisse senedi nasıl satılır? Sorusunun cevabı belirli fiyat üzerinden satış emri, talimatı vererek şeklinde olacaktır.

Hisse Senedi Alıp Satmak Kazançlı Mıdır?

Hisse senedi alıp satmak ciddi kazançlar getirebilmektedir. Aldığınız hisseler bir süre sonra 2-3 katı fiyatına da çıkabilir çok daha ileri rakamlara da ulaşabilir. Bu tabii ki doğru tercihler sonucu gerçekleşecektir. Ne kadar kazanç elde edileceği tercih edilen hisselerle doğru orantılıdır. Çok ciddi kazançlar elde edilebileceği gibi zarar ortaya çıkabileceğini de düşünmek gerekir. Hemen hemen her yatırım bir risk barındırdığı gibi hisse senetleri de risk barındırır. Aldığınız hisseler düşüşe geçebilir ve bu durumda siz para kaybetmiş olursunuz. Yatırım yaparken hangi hisseyi alacağınızı iyice araştırmanız bu yüzden çok önemlidir çünkü hisseler çok yükselebildiği gibi çok da düşebilmektedir. Bundan dolayı hisse senedi alırken bu riskleri de göze almak şarttır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse Senedi Almak İçin Banka Tercihi Önemli Midir?

Hisse senedini hangi bankadan aldığınız çok etkilememektedir. Mobil olarak kullanışlı bulduğunuz bir bankayı tercih etmek sadece işlemlerinizi daha kolaylaştıracağı için tercih edilebilir hale gelecektir. Kullanış olarak en sevdiğiniz, en seveceğiniz bankayı tercih etmek dışında ekstra gösterilecek hassasiyet pek bulunmamaktadır. Bu yüzden istediğiniz banka üzerinden kolayca hisse senedi alabilir, satabilir ve hisse senetlerinizi kontrol edebilirsiniz.

Hisse Senedi Satarken Vergi Kesilir Mi?

Bazı yatırım araçlarından stopaj vergisi kesildiği için hisse alıp satmak isteyen kişiler de bunun vergilerini düşünmektedir. Hisse aldığınız ve üzerinden kazanç elde ettiğiniz takdirde, elinizdeki hisseleri satmak istediğiniz vakit vergi ödemezsiniz. Bu yüzden elde ettiğiniz tüm kazancın saf bir kazanç olduğunu söylemek mümkündür. Eğer aldığınız bir hisse senedi üzerinden 1000 TL kazandıysanız bu kazanç tamamıyla size kalacaktır. Kazancınızı hissenizi sattıktan sonra alacaksınız. Böylece çok ciddi kazançlar elde edebilmenin de önü açılmış olmaktadır çünkü hisse senetleri çok iyi kazançlar verebilmektedir. Hem çok iyi paralar kazanabiliyorsunuz hem de herhangi bir kesinti olmuyor. Bu yüzden hisse senedi alıp satmak birçok kişiye cazip gelir ve bu alana ilgi oldukça büyüktür.