• YARIM ALTIN
  4.524,00
  % 1,56
 • AMERIKAN DOLARI
  19,8188
  % 0,12
 • € EURO
  21,4506
  % 0,47
 • £ POUND
  24,7487
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  2,8286
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2480
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  536022,132
  % 0,57
 • BIST 100
  4.501,73
  % -3,43

Kahve Fiyatları İki Kat Arttı

Kahve Fiyatları İki Kat Arttı

Kahve fiyatları son zamanlarda ciddi bir artış ile karşı karşıya kaldı. Küresel çapta artan fiyatlar ülkemizdeki kahve fiyatlarını da arttırıyor.

Kahve, pek çok kişinin keyifle tükettiği ve severek içtiği bir içecek. Yüzyıllardır var olan kahve yoğun bir şekilde tüketilirken son zamanlarda kahveye gelen zamlar kahve tüketicilerin de keyfini kaçırmış durumda. Neredeyse kahvedeki fiyat artışı iki katına yaklaştı. Dünya genelinde iki kata yakın bir artış ile karşılaşan ürün fiyatları sebebiyle ülkemizdeki kahve fiyatlarında da bir miktar artış olacağı öngörülüyor.

Kahve Fiyatları Kuraklık Nedeniyle Artış Yaşadı

Aslına bakarsak kahve fiyatlarının daha önceki yıllarda da yükseliş yaşandığı görülüyor fakat yakın tarihte böyle bir yükseliş ile karşılaşılmadı. Kahve fiyatlarının hızlı bir şekilde artış yaşaması özellikle kahve tüketmeyi sevenleri etkileyen bir durum oluyor. Kahve fiyatlarındaki artışın sebebi kuraklık olarak açıklanıyor. Kahve fiyatları kötü hava koşullarının yanı sıra artan gübre maliyetleri ve koronavirüs salgını olarak da açıklanıyor. Bu da üretimin azalması sebebiyle tedarik sıkıntılarını meydana getiriyor.

Kahve Fiyatları

Vietnam ve Brezilya’da yoğun olarak üretimi yapılan kahve çekirdeği, yaşanan iklim krizinden olumsuz bir şekilde etkilendi. Bu da kahve fiyatlarının iki kat artmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıl 116 dolar olan kahvenin fiyatı bu yıl 232 dolara yükseldi. Böylesine ciddi bir artış dünya genelinde kahve fiyatlarında ciddi bir yükseliş doğuruyor. Kahve fiyatları dışında Brezilya’da rekoltede sert bir düşüş ile karşılaşıldı. Bu da bir diğer gelişme olarak gündeme yansıyor. Brezilya’da yaşanan bu durumun Vietnam’da da yaşanacağı tahmin ediliyor.

Chicago Borsası Vadeli İşlemleri Grubu baş analisti Jack Scoville, yaptığı açıklamada piyasaların şu anda sıkışık durumda olduğu ve kahve üreticilerinin tedarik sorunu yaşadığını dile getirdi. Gübre fiyatlarının artmasının da çiftçileri zor durumda bıraktığını belirten Scoville, bununla birlikte üreticilerin kahve üretmekte zorlandıklarını ifade etti. Scoville, gelecek yıl üretim artarsa piyasanın kısa süre içerisinde kendini düzenleyerek dengeleneceğini belirtiyor. Bu da fiyatları tekrardan düşüşe geçirecek bir durum.