• YARIM ALTIN
  4.391,00
  % -1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7574
  % 0,19
 • € EURO
  21,4730
  % 0,10
 • £ POUND
  24,6356
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  2,8234
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2446
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  529779,139
  % -1,34
 • BIST 100
  4.658,43
  % 1,50

Kişisel Kredi Başvurunuzun Reddedilmesinin 3 Nedeni

Kişisel Kredi Başvurunuzun Reddedilmesinin 3 Nedeni

Kişisel Kredi Başvurunuzun Reddedilmesinin 3 Nedeni

Kişisel kredi çekerken sıklıkla gözlenen durumlardan biri, bu kredilerin ret cevabı almasıdır. Kullanıcılar, sıklıkla bu konu hakkında araştırma yapmakta. Bu yazımızda kişisel kredi başvurunuzun reddedilmesinin 3 nedenini size detaylarıyla aktaracağız.

Kişisel Kredi Başvurusu Ret Cevabının Genel Nedenleri

Araştırmalara göre kişisel kredi, Türkiye içerisinde en az ret yiyen kredi çeşitlerinden biridir. Bunun başlıca nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Teminatsız kullanımdan dolayı riskin yüksek olması
 • Diğer kredi türlerine oranla batık oranının yüksek olması

Bu araştırmalar içerisinde 2015 yılı itibariyle kişisel kredilere başvuran müşterilerin yarısından fazlasının bankalardan ret cevabı alıyor. Bu ret cevabının diğer nedenleri aşağıda verilmiştir.

Kişisel Kredi Başvurusu Ret Cevabının Diğer Nedenleri

 1. SGK Birimine Bağlı Olmamak ve Asgari Ücret Düzeyinde Maaş Sahibi Olmak

SGK kaydı, kişisel kredi verme aşamasında en çok dikkat edilen kriterlerden biridir. SGK; işyeri sigortası, BAĞ-KUR, emekli sandığı gibi sigortaların tamamını kapsamakta. Bu sigorta şekillerinden herhangi birine kaydı olmayan kişisel kredi müşterilerine kredi vermemektedir. Bunun yanında asgari ücret düzeyinde çalışan müşterilere de kişisel kredi verilmemektedir.

 1. Kredi Notunun Düşük Olması

Kredi notunun düşük olması, kişisel kredi verilmemesinin bir diğer nedenidir. Ödemelerin düzenli olması halinde kredi notu yüksek olur, yani kredi alacağınız banka, alınan kredi borcunu kolaylıkla ödeyeceğinizi göz önünde tutar. Böylece size kişisel kredi verir. Bunun yanında kredi notunun düşük olması ise, bankada size karşı bir güvensizlik oluşturacağından size kesinlikle kredi verilmez. Kişisel kredilerde risk her zaman yüksek olduğundan kredi notu düzensizliğinden dolayı kişisel kredi verilmemektedir.

 1. Kredi Borçları ve Gelir Oranlarındaki Dengesizlik

Gelir ve kredi borçları, bankalara ait borçlar kanununa göre oranlı olması gerekir. Ancak bazı bankalar istisnalara da sahip olabilir. Bunun yanında istisnası olmayan bankalarda bir müşterinin kişisel kredi çekmesi için maaşının alacağı kredinin iki katı değere sahip olması gerekmektedir.

Örneğin; bir X kişisinin 5000 ₺ aylık maaşı varsa, aylık olarak sadece 2500 ₺ kredi alabilir. Yani bu kişinin aylık alabileceği kişisel kredi 30000 ₺ olacaktır. Bunun dışında müşterilerin halen ödemediği kredi borçları da göz önünde tutulur. Böylece yüksek borçlanma durumları ortadan kaldırılmış olur.