• YARIM ALTIN
  4.524,00
  % 1,56
 • AMERIKAN DOLARI
  19,8188
  % 0,12
 • € EURO
  21,4506
  % 0,47
 • £ POUND
  24,7487
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  2,8286
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2480
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  534273,263
  % 0,12
 • BIST 100
  4.501,73
  % -3,43

KOSGEB Kredisi Başvuru ve Koşullar 2021

KOSGEB Kredisi Başvuru ve Koşullar 2021

KOSGEB Kredisi Başvuru ve Koşullar

Yeni bir iş kurup hayatına yeni bir sayfa açmak isteyen girişimciler, hayallerini gerçekleştirebilmek için KOSGEB kredisine başvurabilirler. 2021 yılında da birçok kişiye vereceği krediler sayesinde işsizlik sayılarının azalması ve yeni üretim yerlerinin açılması hedeflenmektedir. KOSGEB Kredisi başvuru ve koşullar internet sayfalarında en çok aranan konulardadır. Küçük ve Orta ölçekli işletmelere destek sağlanması amacıyla kurulan kurumun ilk hedefi işsizliğin azaltılmasıdır. Bu amaçla ülke ekonomisine katkıda bulunacak yeni işletmelerin açılması da hedeflenir. 18 yaşını doldurmuş her birey bu krediye başvurabilir. Bu sene için belirlenen hibe desteği 60.000 TL’dir. Ayrıca başvuru yapan kişi kadın, gazi ve şehit yakını ise bu hibe %10 olarak artarak verilecektir.

KOSGEB Kredisi başvuru ve koşullar; 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı girişimciler kredi için başvurabilir. Bu kişilerin daha önce KOSGEB kredisi almamış olması gerekmektedir. Ayrıca girişimciler sigortalı bir işte çalışmamalıdır. Terör örgütleri mensubu ya da bu konuda suç almış olanlar krediden faydalanamaz. KOSGEB kredisine başvurmak isteyen kişiler için 2021 senesinde verilecek hibe tutarı 60.000 TL olarak belirlenmiştir.  30 yaşın altındaki girişimciler kadın, gazi ve şehit yakını ise bu hibe desteği %10 olarak artmaktadır. İleri girişimci olarak tanımlanan gruplar için 270.000 TL civarında kredi desteği sağlanacaktır.

 

KOSGEB Kredisine Başvuran Girişimciler

KOSGEB kredisine başvuran girişimciler öncelikle KOSGEB’ in belirlemiş olduğu NACE kodu olarak tanımlanan listede yer alan iş kollarından birinde faaliyet göstereceklerini belirtmelidir. KOSGEB sayfasında bu iş kollarının detaylı açıklamaları bulunmaktadır. Girişimcilerin bunları detaylı olarak araştırıp incelemesi önerilmektedir. Girişimciler öncelikle KOSGEB’in düzenlediği eğitimleri tamamlayıp “Girişimcilik Sertifikası” nı almalıdırlar. Bu sertifikayı aldıktan sonra işletmelerini kurmaları gerekir.

Kendi sermayeleriyle işletmelerini açtıktan sonra “Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ve “İleri Girişimcilik Destek Programı”na başvurmaları gerekir. Bu programları tamamladıktan sonra iş planlarını uygun şekilde ve her türlü detayı göz önünden bulundurarak hazırlamalıdırlar. Başvurular tamamlandıktan sonra değerlendirilir ve belirtilen gün ve saatte girişimci iş planını kurula sunar. İş planı ne kadar detaylı hazırlanırsa girişimcinin kredi alma şansı o kadar fazla olur. Belirlenen koşullar sağlandıysa kredi almak için şansınız olabilir.

KOSGEB kredisi başvuru için gereken NACE kodlarını internet sitesinden inceleyerek uygun olan kodla işlem yapmanız gerekir. Eğer iş kolunuz programda yok ise kredi için başvurma şansınız olmaz. NACE kodunuzu bulduysanız ikinci adım için hazırsınız. İkinci adım Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini almaktır. Bu eğitimi almanızın iki yolu var; birinci yol uzaktan eğitim ikinci yol ise örgün eğitim, bu eğitim için eğitim kurumları bilgilerine KOSGEB internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Uzaktan eğitim için internet olan bir bilgisayar ya da telefon yeterlidir. Başvurunuzu yapıp kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra eğitimlerinizi internet sayfasındaki linkten alabilirsiniz. Evinizin koşullarında rahatça eğitiminizi tamamlarsınız.

KOSGEB Kredi Başvuru

KOSGEB Kredi Başvuru

Tüm konuları ve sonundaki sınavı tamamladıktan sonra belgenizi almaya hak kazanırsınız. Belgenizi aldıktan sonra bir sonraki adıma geçersiniz. Bir sonraki adım kendi sermayenizle işletmenizi kurmaktır. İşletmenizi istenen yasal prosedürler çerçevesinde kurup, daha sonra alacağınız kredi sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. Girişimlerinize başlamadan önce ilk programı yani Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirmeniz gereklidir. Bundan sonra isterseniz İleri Girişimcilik Destek Programını da tamamlamanız gerekir. İş fikrinizin bulunduğu kategoriye göre ileri girişimcilik programını da tamamlamanız sizin için faydalı olur. Alacağınız kredi tutarı her programda farklılık göstermektedir.

İş fikrinizin detaylı olarak yer aldığı tabloları incelemelisiniz. Bu tablolarda yer alan iş fikirlerinize göre alacağınız hibe destekleri değişmektedir.  Geleneksel Girişimcilik Programında şahıs olarak başvurunuzda şirket olarak açtığınızda 5.000 TL, sermaye şirketi olarak başvurunuzda 10.000 TL olarak hibe desteği verilecektir. Ayrıca 30 yaşında küçük kadın girişimci ya da gazi veya şehit yakını iseniz 5.000 TL daha hibe desteği alırsınız. Belirtilen koşulları sağlamanız durumunda iki sene içinde toplam 60.000 TL hibe desteği almanız mümkündür.

İleri Girişimcilik Destek programında yer alan iş kollarından birinde hibe desteği almak isterseniz Sanayi Bakanlığının belirlediği kurallara uygun olarak makine ve teçhizat alımlarının yapılması gerekir. Tüm detaylı bilgilere KOSGEB internet sayfasından ulaşabilirsiniz. İleri Girişimcilik için talep edilen koşullar sağlandığında belirli kriterler çerçevesinde yapılan yardımlar 75.000 TL ile 225.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

KOSGEB Kredisi İçin İş Planını Sunma

KOSGEB kredisi için her türlü belgeyi eksiksizce hazırlayıp belirtilen programları tamamladıktan sonra iş planınızı sunmanız gerekir. Bunun için destek alabileceğiniz firmalar bulunmaktadır. Bu firmalardan alacağınız destekle iş planınızı daha uygun ve beklenen şekilde hazırlamanız mümkün olmaktadır. Kredi alma şansınızı arttıracağı için bu firmalardan destek almanız önerilmektedir. Ayrıca işletmenizin kurulma aşamasında sermaye gereksiniminizi farklı bankalardan kredi alarak karşılayabilirsiniz.

Bankaların birbirinden farklı kredilerinden size uygun olanı seçip başvurunuzu yapın. İşletmeniz kurulduktan sonra KOSGEB kredisi sayesinde tüm borçlarınızı zamanla kapatma şansınız olacaktır. İşletme kurumunuza öncelik verip sonrasında iş planınızı uygun şekilde ayarlarsanız şansınız fazlalaşır. Sunum için size verilen gün ve saatte gidip sunumunuzu yaparsınız. Şartları ve beklenenleri karşılamanız durumunda değerlendirme yapılır ve girişimcilik hayatınızda size çok büyük destek sağlayacak olan krediniz ile hayallerinize yaklaşırsınız. Uzun ve zahmetli gibi görünse de hayatınızın geri kalanında büyük değişimler yaratacak olan bu kredi için çaba sarf edip denemeye değer.