• YARIM ALTIN
  4.524,00
  % 1,56
 • AMERIKAN DOLARI
  19,8188
  % 0,12
 • € EURO
  21,4506
  % 0,47
 • £ POUND
  24,7487
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  2,8286
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2480
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  534273,413
  % 0,12
 • BIST 100
  4.501,73
  % -3,43

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?

Yeni girişimcilerin oluşabilmesi ve yeni istihdam kaynakları yaratabilmek ülkedeki işsizliğin önüne geçmek amacıyla kurulmuş olan bir kurumdur. KOSGEB nedir; açılımı küçük ve orta ölçekli kuruluşları yani işletmelerin arkasında onlara destek veren, geliştiren idare başkanlığıdır.  Girişimcilere hibe destek sağlayarak yeni istihdam kaynakları oluşmasını ve ülke ekonomisine katkı sağlamasını hedefler. Kosgeb kredileri hibe ya da belirli ölçülerde yapılan kredi destekleri şeklinde olabilmektedir. Kendi işini kurup hayatını idame ettirmek ya da işini büyütmek isteyenlerin önündeki en büyük engel sermayedir. Sermaye sahibi olmanın farklı yolları vardır. Bankalar aracılığıyla kredi çekmek en kolay yöntem olarak görülse de faiz oranları geri ödemeleri zorlaştıran bir faktördür.

İşe yeni başlayacak olan bir girişimcinin en güzel seçeneği KOSGEB aracılığıyla alacağı hibe veya kredi desteğidir. Başlangıç aşamasında şirket kurulurken bankalardan küçük miktarda destek kredisi alınırsa da Kosgeb kredisiyle geri ödeme yapılabileceği de düşünülebilir. Kosgeb başvurusu için e devlet şifresiyle sisteme giriş yapmanız gerekir. Sonrasında Kosgeb sayfasında başvuru için gereken şartları inceleyin. İşletmeniz varsa bu sayfada Kobi özelliği taşıyıp taşımadığını öğrenebileceğiniz yönlendirmeler mevcuttur. Sistemdeki Kobi beyannamesini doldurmanız ve incelenmesini beklemeniz gerekir.  Kosgeb uzmanı beyannamenizin uygunluğunu inceler. Uygunsa başvurunuzu takibe alır. Beyannamenizin mevzuata uygunluğu kontrol edilir.

Eğer ilk kez Kosgeb başvurusunda bulunacak bir yeni girişimciyseniz internetten e devlet şifrenizle girip kayıt olmasınız. Sonrasında Kosgeb sayfasındaki yönlendirmeleri takip edin. Kosgeb girişimcilik eğitiminizi tamamlamanız için iki seçenek bulunmaktadır. Örgün eğitim ya da uzaktan eğitim. Örgün eğitim için internet sayfasından kurumların bilgisine ulaşabilirsiniz. Ya da uzaktan eğitimle bilgisayarınız aracılığıyla eğitimlerin hepsini tamamladığınız takdirde sertifika alacaksınız. Sertifikanızı aldıktan sonra işletmenizi kendi sermayenizle kurmanız gereklidir.  İşletmenizi kurduktan sonra iş planınızı detaylı olarak araştırıp incelemeler yaparak oluşturmalısınız. İş planınızı Kosgeb uzmanından randevu alarak sunabilirsiniz. İncelemelerden sonra hibe ve destek kredileri konusunda yapabilecekleriniz belirlenmiş olur.

Kosgeb kredi

Kosgeb kredi

Kosgeb’in Sağladığı Avantajlar

Yeni girişimcilerin oluşmasıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacak sektörlerin kurulmasına vesile olur. Aynı zamanda işsizliğin azalmasını sağlar. Özellikle kadınların iş hayatında katılması konusunda destekleyici bir tutum sergilemektedir. Girişimci olmak isteyen kadınlara daha fazla destek sunmaktadır. Ayrıca gazi ve şehit yakınlarına da destek olmak için hibe ve kredi seçenekleri sunmaktadır. Kosgeb insanların hayal ettikleri projelerin hayata geçmesini sağlar. Faizsiz geri ödeme kolaylığı sunar.  İşletmelerin teknolojik ve teçhizat olarak kendilerini geliştirmeleri için gereken maddi desteği sunar.

Kosgeb kredi ve hibe imkanlarından faydalanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak önceliği vardır.  Bunun dışında yeni girişimciler ve mevcut girişimciler için yapılması gerekenler kosgeb sayfasında detaylı olarak anlatılmaktadır. Seçeceğiniz iş kolunun belirtilen tablolarda bulunması gerekmektedir. Belirtilenler haricinde bir iş kolundan başvuru yapmanız söz konusu değildir. Mevcut firmaların almak istediği krediler için Sanayi bakanlığının belirlemiş olduğu mevzuata uyumlu olması şartı aranmaktadır.

Yeni girişimciler ya da mevcut girişimcilerin başvurularında belirtilen her şeyi titizlikle bildirmeleri gerekmektedir. Kosgeb başvuruları sırasında işlerin yolunda ve eksiksiz yapılması için bu konuda tecrübeli uzman firmalar mevcuttur. Bu firmalardan destek alarak yaptığınız başvurularda kredi alma şansınız daha fazla artmaktadır.  Kosgeb yapılan hibe ve destek kredileri incelemeleri sırasında titizlikle inceleme yapmaktadır. Bu sebeplerden yeni girişimcilerin ve kobilerin taleplerinde bulunma konusunda belirtilen hususlara önemle uyması gerekmektedir.