• YARIM ALTIN
  4.424,00
  % -1,02
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7647
  % 0,20
 • € EURO
  21,4535
  % 0,02
 • £ POUND
  24,6253
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  2,8236
  % -0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2445
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  530179,606
  % -1,12
 • BIST 100
  4.671,89
  % 1,79

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notu, bankalar ile yaptığınız işlemlerde size verilen bir puanlamadır. Çektiğiniz kredileri ya da kredi kartlarınızı düzenli ödeyip ödemediğinize göre kredi notunuz yüksek ya da düşük olur. Kredi notunuzun yüksek olması kolay bir şekilde kredi çekebilmenizi sağlarken aksi durumsa kredi almanızı zorlaştırmaktadır. Ancak her şeyde olduğu gibi düşük kredi notu olanların kredi almasının da birkaç farklı yolu vardır.

 

Teminat Göstererek Kredi Alma

 

Kredi kullanmak istiyor ancak kredi notunuz düşük ise bankalardan ret alıyorsanız başvuracağınız ilk yöntem teminat göstermektir. Bankaya, alacağınız kredi miktarına uygun bir taşınmazınızı teminat göstererek kredi alabilirsiniz. Örneğin arsa gibi bir taşınmazınızı borcunuza karşı teminat gösterirseniz banka kredi başvurunuza onay verecektir. Ancak aldığınız krediyi geri ödeyemezsiniz göstermiş olduğunuz taşınmazın banka tarafından icra yoluyla değerinden oldukça düşük bir fiyata satılabileceğini de unutmamalısınız. Bankalar kredi başvurunuzda gösterdiğiniz teminatın değerini ölçmek için taşınmazınızın bulunduğu yere bir eksper gönderir ve eksperin verdiği rapora göre krediniz onaylanır veya reddedilir.

Kredi Notu Düşük Olan

Kredi Notu Düşük Olan

Kefil Göstererek Kredi Alma

 

Bankalardan kredi alamıyorsanız kefil gösterme yoluna da başvurabilirsiniz. Bankalara kefil ya da kefiller gösterdiğinizde banka, borcunuzu siz ödeyemeseniz bile parayı kefilden tahsil edebileceği için kredi notunuz düşük olsa bile kredi vermektedir. Ancak göstereceğiniz kefilin de bazı şartları taşıması gerekir:

 

SGK kaydı ya da iyi bir gelirinin olması,

-Kefilin evli olması durumunda eşinden de onay alınması,

-Kefil olacak kişinin kredi notunun düşük olmaması vb.

 

Bu şartları taşıyan herkesi kefil olarak gösterebilir, kredinizi alabilirsiniz.

 

Gelir Durumuna Uygun Başvuru Yapın

 

Gelir durumunuza uygun başvuru yapmazsanız bankalar kredi notunuz yüksek olsa dahi kredi başvurunuzu onaylamayabilir. Bu nedenle gelir durumunuzu aşmayan bir kredi başvurusu yapmalısınız. Aylık ya da yıllık gelirinize uygun başvuru yaptığınızda kredi notunuz düşük olsa bile başvurunuz onay alabilir. Kredi notunuzun düşük olmasının yanında sıfır olması yani hiç puanlamanızın olmaması da kredi almanıza engel olabilir. Bu nedenle kredi notunuzun oluşması için bankaların kredi kartlarını düzenli bir şekilde kullanmalısınız.