• YARIM ALTIN
  4.403,00
  % -1,41
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7787
  % 0,19
 • € EURO
  21,4736
  % 0,11
 • £ POUND
  24,6434
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  2,8251
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2452
  % 0,34
 • BITCOIN/TL
  529897,665
  % -1,18
 • BIST 100
  4.672,27
  % 1,80

Kripto Para Yasası için Çalışmalar Sürüyor

Kripto Para Yasası için Çalışmalar Sürüyor

Kripto para yasası için çalışmalar devam ederken son zamanlarda kripto para ile ilgili önemli adımlar atılmaya başlandı.

Kripto paralar, çıktığı dönemden bu yana zaman zaman tartışılan bir teknoloji haline geldi. 2008 yılında geliştirilmesine başlanan ve 2009 yılında halka arz edilen bitcoinden sonra pek çok kripto para birimi ortaya çıktı. Günümüzde yoğun bir ilgiye sahip olan kripto para birimleri için bazı ülkeler çeşitli kararlar alıyor. Bazı ülkeler kripto para birimlerini yasaklarken bazıları kripto para birimini resmî para birimi ilan ediyor. Türkiye de bu konuda adım atan ülkelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto Para Yasası Yakın Zamanda Çıkabilir

Kripto para birimlerinin yasal bir düzenlemesinin olması adına yapılan açıklamalardan birisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto para düzenlemesinin hazır olduğunu ve kısa süre içerisinde meclise gönderileceğini belirtmişti. Bunun yanı sıra yapılan bir diğer açıklama AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan gelmiş oldu. Elitaş, kripto para sektörünün önemli isimleri ile bir araya gelip canlı yayın düzenledi. Yapılan açıklamaya göre kripto para yatırımcılarının görüşlerini almak için bazı isimler meclise davet edilecek. Mecliste görüşme yapılırken bu isimler de yer alacak ve yasa son halini alarak yürürlüğe girecek.

Kripto Para Yasası

Kripto para yasası ile ilgili yapılan açıklamalardan birisi bu yasanın yasaklama değil vergilendirme getirmesi gerektiği yönünde. Bazı uzmanlar bu şekilde bir sisteme geçilmesiyle beraber ülke ekonomisine de önemli bir katkı sunulacağını açıklıyor. Bazıları ise vergi oranlarının güzel bir şekilde, her iki tarafı etkilemeyecek şekilde belirlemesinin önemine değiniyor.

Şimdiden kripto para düzenlemesiyle ilgili bazı bilgiler ortaya çıktı. Bunlardan birisi paranın yurt dışına çıkışı ile ilgili. Buna göre paranın ülke dışına çıkması kısıtlanıyor olacak. Bunun yanı sıra kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Bazı uzman isimler paranın yurt dışına çıkışının engellenmesinin kripto para piyasasında düşüşe neden olabileceğini düşünüyor.