• YARIM ALTIN
  4.453,00
  % -0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7629
  % 0,21
 • € EURO
  21,4553
  % 0,04
 • £ POUND
  24,7346
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  2,8242
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,2471
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  529888,726
  % -0,63
 • BIST 100
  4.661,68
  % 1,57
 • YARIM ALTIN
  4.453,00
  % -0,28
 • $ DOLAR
  19,7629
  % 0,21
 • € EURO
  21,4553
  % 0,04
 • £ POUND
  24,7346
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  2,8242
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,2471
  % 1,17
 • BITCOIN
  529888,298
  % -0,63
 • BIST 100
  4.66
  % 1,57

Teknik Analizde (TA) Yapılan 7 Yaygın Hata

Teknik Analizde (TA) Yapılan 7 Yaygın Hata

Teknik Analizde (TA) Yapılan 7 Yaygın Hata

 

Finansal piyasaları analiz etmeye yarayan ve çok fazla kullanılan teknik analiz, geniş kullanım alanı ile işleri kolay hale getirir.  Kullanım alanları olan Kripto paralar, forex ve hisse senedi alım ya da satımları gibi işlemlerde kullanılır. Teknik analizde bulunan terimleri anlamak çok zor değildir. Fakat bu terimleri kullanmak ya da konu hakkında uzmanlaşmak oldukça zor ve zaman alıcıdır.

 

Çünkü yeni öğrenilen bilgileri hemen olduğu gibi kullanmak pek mümkün olmaz. Aceleci davranıldığında ya da bilgileri tam öğrenmeden hemen kullanmak size hata yaptıracaktır. Bu durumun çok riskli yanları olacaktır, yapılan aceleci adımlar ufak hatalar değil maddi kayıplar gibi ciddi zararlar verebilir. Bu durumda iyi öğrenmeli, doğru analiz etmeli ve aceleci davranmamanız gerekir.

 

Fakat tersi bir durum olursa yani dikkat edilmeden hatalara devam edilmesi durumda yatırım yaptığınız paradan büyük olasılıkla çoğunu kaybetme riski alırsınız. O yüzden hata yapmamaya çalışmak ve hatalardan yapılan yanlışları öğrenerek durumu düzelmelisiniz.

 

En önemlisi mümkün oldukça hata yapmamaya özen gösterin çünkü ciddi zarar kaybı olduğundan çok zor durumda kalınabilir. Yeni başlayan bu duruma daha fazla dikkat etmeli gerekli bilgileri öğrenmeden işlem yapmamalıdır.

Teknik Analizde Yapılan Hatalar

Teknik Analizde Yapılan Hatalar

Teknik Analizde (TA) Sıkça Yapılan Hatalar

 

 1. Kayıpları çoğaltmak; sorun yaratmayacak bir durum gibi görünse bile aslında bu durum çok büyük riskler taşımaktadır. Yapılan alım satım ya da yatırım işlemlerinde sermayeyi korumak ilk göreviniz olmalıdır. Alım ya da satım gibi işlemler zor olsa bile sektöre yeni başlayanlar için kazanmak istenmektedir. Bu nedenler oluşacak sorunları düşünmeden kazanç elde etmek adına yanlış adımlar atılabilir. Fakat durum öyle değildir kazanç elde etmek istenmesi çok doğal bir durumdur ama kazanmak yerine kaybetmemeyi hedeflemek daha önemlidir. Bunun için küçük adımlar ile başlanmalı, küçük pozisyonlar hedef alınmalı ve gerçek fonları riske atmadan işlemler yapılması gerekir. İşlemlerinizi yapmadan önce test etmeli oluşan sonuçlara göre hareket edilmelidir. Böylece sermayeyi hatta gerçek fonları güvence altına almış olacaksınız. Başarısız işlemler olduğu zaman hatalardan ders çıkarılmalı, fikirlerde yapılan hataları kabul etmeli ve yeni düzenlemeler yapmalısınız. Fakat tersi bir düşünce ya da harekette bulunursanız bu piyasada uzun vadeli çalışamazsınız. Sürekli zarara uğrayan ve kayıtlar yaşayan bir profil ile kazanç elde etme durumuz kalmayacaktır.
 2. Çok fazla alım satım işlemleri yapmak; aşırı bir şekilde alım satım işlemleri yapmak doğru değildir. Bunun için aceleci olmamalı ve sabırlı olmanız gerekir. Sürekli alım satım yaparak başarılı olma gibi bir durum yoktur. Her daim bir işlem yapmak gerekli değil ve aksine çok faydasız bir durumdur. Fırsatları değerlendirmek için beklenmeli ve uzun zaman gerektirse bile sabırlı olunmalıdır. Ancak böyle büyük kazançlar elde edilir ve kazançlarını büyük oranda katlayan kişiler bu yönetim ile başarılı olurlar.
 3. Telefi adına hemen alım satım yapmak; yanlış işlemler ile yapılan alım ya da satımlardan sonra kaybedilen kazancı telafi etmek adına hemen yeni bir alım ya da satım yapmak çok yanlış bir harekettir. Kaybedilen kazancı tekrar kazanmak veya durumu düzeltmek adına yeni bir işlem yapılmamalı, sabırla beklenmelidir. Tersi bir durum yapıldığında daha fazla para kaybı yaşanması mümkündür.
 4. Değişime açık olmamak; piyasa dünyasında sürekli bir değişim bulunmakta ve buna bağlı olarak da değişen koşullara ayak uydurmayı bilmektir. Başaralı olmak istiyorsanız fikirlerinizi değiştirmekten korkmayın ve yeni durumlara hemen adapte olmaya çalışılmalıdır.
 5. Farklı olan piyasa koşullarını önemsememek; bu durum genellikle psikoloji üzerine olan koşullardır ve bu koşulları göz ardı etmek size kazanç yerine sadece zarar sağlayacaktır. Değer düşmesi ya da değer artması gibi durumlarda hemen işlem yapılmamasıdır. Yüksek değerlere ulaşan araçlar üzerinde hemen karar verilmemelidir:
 6. Teknik analizin olmadıklara bağlı olduğunu unutmak; kesin bilgi diye bir şey yoktur. Bu piyasada sadece olasılıklar üzerine tahminler ya da işlemler yapılır. Belirlediğiniz stratejiler ile kesin bilgi değil olası tahminler yapılır. Tahminlerinize göre piyasa yürümez her daim tahminlerin doğru olmasını beklemeyin. Sadece ortalama değerler ya da tahminlerin yüksek oranla hedefi tutturma gibi görünse bile tamamen doğru olmadığı için buna göre işlemler yapılmadır.
 7. Başarı elde etmiş kişileri takip etmek; başaralı ve yüksek kazançlar elde etmek istiyorsanız kendi yeteneklerinize odaklanmalı ve geliştirmelisiniz. Başka bireylerin analiz tahminlerine dayalı işlemler yapmayın ve alım satım yapmayın. Birkaç kez yararlı olsa bile bu her zaman yaralı olacağı anlamına gelmez. Fikirler edinebilirsiniz fakat bu fikirler size uygun olup olmadığını ancak siz bilirsiniz. Bu yüzden hemen her fikirleri uygulamamalı ve uygunluğuna bakışmadan işlem yapılmamalıdır.

 

Tavsiyeler

 

Bilindiği gibi alım satım yapmak kolay değildir. Uzun vadeli beklemek hemen karar vermemek en önemli ayrıntıdır. Başarılı olmak ve yüksek gelirler elde etmek hemen yapabileceğiniz bir durum değildir. Ancak sabırla ve zamanla olacaktır, kendinize güvenerek hareket edin. Kendi fikirleriniz öncelikli olmalı ya da edindiğiniz fikirler size uygunluğunu ölçütten sonra uygulanmalıdır.