• YARIM ALTIN
  4.406,00
  % -1,37
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7624
  % 0,20
 • € EURO
  21,4609
  % 0,04
 • £ POUND
  24,6315
  % -0,16
 • ¥ YUAN
  2,8237
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,2449
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  529757,730
  % -1,22
 • BIST 100
  4.676,33
  % 1,89

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır?  Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır?  Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır?  Şartları Nelerdir? 

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır?  Şartları Nelerdir?  Globalleşen ekonomik şartları içerisinde iş hayatının kendi içerisinde vazgeçilmez unsuru olan belli bir takım kriterleri vardır. Bireyler, özellikle de kendi adlarına iş yapıyorlarsa eğer gerek ulusal ve ticari hukuk ve kurallarına göre gerekse de dünya ölçeğinde var olan ticari kurallara göre uyulması gereken pek çok kriter ve kurallar vardır. İşte bu kavramlardan bir tanesi ile Teminat mektubu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Banka Teminat Mektubu Nedir? 

Banka teminat mektubu, müşterilerin lehine kullanılabilecek ticari iş ve işlemleri ödemeye ve yerine getirmeye aracılık eden ve garantileyen bir evraktır. 

 

Teminat Mektubu Nasıl Alınır? 

Teminat mektubunun ne olduğu ve nasıl alınması gerektiği ile ilgili konuya değinmeden önce öncelikli olarak insanların kafasına Teminat mektubu nasıl alınır? Sorusu geliyor.

 

Birey veya diğer bir anlatım ile alakalı kurum, teminat mektubuna ihtiyaç duyar ise eğer o zaman gerçek ya da tüzel kişi, çalışmış olduğu finansal kuruluşa, bankaya başvurarak böyle bir isteğinin olduğunu ve bunu hangi amaç ile talep ettiğini bankanın ilgili birimlerine bildirmek zorundadır. Bu açısından bankalarda bulunan Teminat mektubu talep formunun kurumun yetkili olarak katılmış olduğu görevlisi tarafından imzalanması gerekir.

 

Bir tür gayrinakdi kredi olarak da nitelendirilen teminat mektuplarını alabilmek amacıyla belirli bir miktar ücret ödenmesi gerekecektir. Teminat mektubu masrafı yasal bir şekilde faaliyet gösteren bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir.

 

Teminat mektubu masrafı genel itibariyle o günün ekonomik şartlarına ve enflasyon rakamlarına göre; %1 ile %5 arasında değişiklik gösterebiliyor. Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumu gibi yetkili kurumlar aracılığı ile de bankaların almış oldukları faiz ve komisyon oranları denetleniyor.

Teminat Mektubu Alabilmek Amacıyla Gerekli Olan Koşullar Nelerdir? 

Teminat mektubunun alınabilmesinin bazı şartları vardır ve bu şartlar aşağıda maddeler halinde tek tek sıralanmıştır;

 • Herhangi bir risk içeren bir durumun bulunmaması,
 • Kişinin, karşısına bu işlemin gerçekleştirilmesi için çıkacak komisyon masraflarını kabul etmesi,
 • Başvuru yapılan banka ile kurumsal manada iyi ilişkiler içerisinde olunması, 
 • Başvuru gerçekleştiren firmanın kredi notunun banka nezdinde yüksek olması

 

 Teminat mektubu çok kritik bir uygulama olduğu için bir banka, kişi ya da kurumların finansal durumlarını çok iyi bir şekilde inceledikten sonra onlara teminat mektubu vermeye karar verir.