• YARIM ALTIN
  4.448,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  19,7855
  % 0,13
 • € EURO
  21,4316
  % -0,07
 • £ POUND
  24,6665
  % -0,19
 • ¥ YUAN
  2,8197
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2466
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  538464,548
  % 0,94
 • BIST 100
  4.661,68
  % 1,57
 • YARIM ALTIN
  4.448,00
  % 0,20
 • $ DOLAR
  19,7855
  % 0,13
 • € EURO
  21,4316
  % -0,07
 • £ POUND
  24,6665
  % -0,19
 • ¥ YUAN
  2,8197
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2466
  % 0,23
 • BITCOIN
  538464,358
  % 0,94
 • BIST 100
  4.66
  % 1,57

Tether Nedir? Tether Nasıl Alınır?

Tether Nedir? Tether Nasıl Alınır?

Tether, kripto para piyasasında 2015 yılından beri bulunmaktadır. Tether, Amerikan dolarına bağlı olarak işlem görmektedir. USDT kodu ile kısaltılan tether, kripto para piyasasında bulunan oynaklıktan korunmak amacıyla sıklıkla talep edilmektedir. “Tether nedir?” sorunuzun cevabını bulacağınız detaylı bir yazı ile karşınızdayız.

 

Tether Nedir?

 

Blokzincirin en dikkat çekici kripto paralarından biri olan Tether üzerinde madencilik işlemi yapılamamaktadır. Çünkü, tether piyasada stabil bir para yaratmak amacıyla oluşturulmuştur. Özünde bir doların 1 USDT ile sabitlenmesi amaçlanmıştır. Buna rağmen, piyasada oluşan arz talep farklılıklarına bağlı olarak ufak miktarlarda değişkenlik olabilmektedir.

Örneğin; 1 Amerikan Doları 1 USDT olarak belirlenmiştir. Ancak 1 ABD doları 7.20 Tl iken 1 tether 7.22 veya 7.18 gibi fiyatlanabilmektedir. Çünkü, bu noktada borsadan alıp satarken arz talep dengesizlikleri olabilmektedir. Çıkış amacında ise 1 doların 1 tether’e eşit olarak bulunmasıdır. “Peki, stabil olan coine neden talep olsun?” diye düşünebilirsiniz. Sizinle o gerçeği inceleyerek hızlıca sonuca varabiliriz.

Tether Neden Alınır?

Kripto para piyasasında işlem yapan yatırımcıların yakından bildiği bir gerçek vardır: O da piyasasının fazlasıyla oynak olabileceğidir. Örneğin; bitcoin aynı günde %7 düşebiliyor. Başka bir gün fiyatları incelediğimizde %5 değer kazandığını görebiliyoruz. Bu noktada, bitcoinden sizi tatmin edecek bir kazanç sağladığınız diyelim. Kripto paranızın borsa üzerinde 7 gün 24 saat boyunca işleme açık olduğunu biliyorsunuz. Yedi gün açık borsada ise sürekli olarak fiyat değişimleri yaşanabilir.

Eğer bilgisayarınızdan uzaklaşıp başka işlerinize odaklanmak istiyorsanız kazancınız daha stabil bir para olan Amerikan doları olarak tutmak size mantıklı gelebilir mi? Paranızı dolar cinsinden tutarak yani USDT’e dönüştürerek kendinizi korumaya almak ister misiniz? Bu gibi durumlarda USDT mantıklı bir seçenek olabilmektedir. Genellikle riskten kaçan bireylerin korunduğu zamanlarda sığındığı bir limandır.

 

Kripto paralar, yavaş yavaş yaygınlaşırken güven kazanmaya ihtiyaç duymaktadır. USDT gibi kripto paraların kullanımı, piyasaya yeni fonların daima girebilmesini sağlamaktadır. Çünkü, büyük miktarlarda parası olan yatırımcılar genellikle paralarının değerini korumak isterler.

Tether ise kendi değerini Amerika’nın parasına bağlayarak kendini güvenceye almaktadır. Bunu da şöyle sağladığını öne sürmektedir: Piyasada alınan her USDT için kendilerin USD (amerikan doları) aldığını belirtmektedirler. Bu açıdan baktığımızda, “bir usdt nasıl 1 dolar oluyor?” sorunuzun cevabını vermiş olabiliriz.

Tether Nasıl Alınır

Tether Nedir Nasıl Alınır

Tether Kime Aittir? Tehter’e Güvenebilir miyiz?

Tether şirketi, USDT coini çıkararak kripto para piyasasında bulunan ciddi bir boşluğu doldurdu. USDT, büyük kripto paralarının neredeyse hepsi ile anlaşmalıdır. Firmanın ve dolayısıyla kripto paranın gücünü belirten durum, bireylere güven vermektedir. Milyarlarca doların üzerinde fona sahip olan tether, bütün bilgileri kendi web sitesi aracılığıyla duyurmaktadır.

Özellikle kripto paraların kendi para birimlerimize dönüşürken yarattığı ikilemi gidermesi açısından USDT büyük önem kazanmaktadır. Sizin 100 ABD dolarınızın 100 Tether’e eşit olacağını bilmeniz hem alırken hem satarken büyük kolaylık sağlamaktadır.

Burada hesap işlemi kolay olmaktadır. Matematiksel bir sadeleşme işlemi sağladığını belirtebiliriz. Stabil olduğunu da bildiğimiz için anlamlı bir adım olmaktadır. Kripto paranın arkasında güçlü bir şirketin olduğunu bilmek ise güven vermektedir.

TETHER şirketi, USD Tether parasının hayatımızı girmesini sağlamıştır. Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir sisteme sahip değildir. Her şeyi ile açık biçimde internet üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizde hizmet veren herhangi bir kurumsal firmadan farksız olarak işlerini yürütmektedir. Bu nedenle, tether kullanımında bir sakınca bulunmamaktadır.

Tether Nasıl Alınır?

 

ERC-20 blokzinciri üzerinde alınıp muhafaza edilebilen tether, bütün kripto para borsalarında kendine yer bulmaktadır. Kripto para piyasasının en çok tanınan coinlerinden biri olan tether, Türk Lirası kullanılarak alınabilmektedir. USDT, hem Türk borsalarında hem de yabancı menşeli borsalarda kendine yer bulmaktadır. Hangi borsada alım-satım işlemi yapıyorsanız oradan USDT alabilirsiniz. Aynı zamanda, başka coinlerinizi USDT’e daima çevirebilirsiniz.

 

Kripto para ile ilk defa işlem yapacaksanız sizin için ilk adım bir kripto para borsasında üyelik açmak olacaktır. Üyeliğiniz sonrasında nakit para yatırarak veya kredi kartınızı kullanarak USDT alabilirsiniz.

 

Dolar kuru, ülkemizde her zaman popüler olan bir gündem malzemesidir. Tether ise kripto para piyasasının dolarıdır. Bu nedenle, ülkemizde daima önemli bir yere sahip olabilir.

Tether, puslu havalarda sığınacağınız bir liman olabilir. İhtiyaç duymanız halinde tercihinizi USDT’den yana kullanabilirisniz.

Umarım Tether nedir?” yazımızı beğenmişsinizdir..