• YARIM ALTIN
  4.524,00
  % 1,56
 • AMERIKAN DOLARI
  19,8188
  % 0,12
 • € EURO
  21,4506
  % 0,47
 • £ POUND
  24,7487
  % 0,54
 • ¥ YUAN
  2,8286
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2480
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  534358,297
  % 0,05
 • BIST 100
  4.501,73
  % -3,43

Vitaminler Hakkında Bilgi

Vitaminler Hakkında Bilgi

Vitaminler hakkında bilgi almak isteyen ve bu şekilde beslenmek isteyen pek çok kişi bulunuyor. Bu konuda vitaminlerden söz edeceğiz.

Vitaminler, insanın belirli miktarda alması gerektiği önemli besinler arasında yer alıyor. Her türlü vitaminden belirli dozda almak önemli faydalar sağlıyor. Google’a yazınca dahi hangi meyve ve sebzede veya diğer yiyecek kaynaklarında ne kadar vitamin bulunduğundan bahsediliyor. Bu sayede güzel bir program oluşturulabilir.

Vitaminler Hakkında Bilgi

Öncelikle A vitamininden söz etmek istiyoruz. A vitamini, pek çok konuda etkili rol oynuyor. Süt ürünleri, karaciğer, meyve ve yeşil sebzelerde bulunan A vitamini, eksikliğinde gece körlüğü, solgunluk ve cilt kuruluğuna sebep olurken fazlasıyla alındığında karaciğer toksisitesi, cilt kuruluğu ve kelliğe neden olabiliyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu vitamin, boşaltım sisteminde de oldukça önemli bir role sahip.

Vitaminler Hakkında Bilgi

Bir diğer vitamin olan C vitamini ise pek çok faydaya sahip iken fazla tüketildiğinde herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. C vitamini eksikliğinde aft, kas ağrısı, yaraların geç iyileşmesi, halsizlik, diş eti kanamaları, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve iskorbüt gibi pek çok sorun ile karşılaşılabiliyor. C vitamini özellikle bağışıklık sisteminde önemli bir role sahip. Bazı hayvan ve bitkiler C vitamini üretebilirken insanların dışarıdan alması gerekiyor.

Vitaminler hakkında bilgi verirken D vitamini ile ilgili bazı şeylerin bilinmesi gerekiyor. Öncelikle bu vitamin besinlerden karşılanmalı. İnsan, D vitamini için gerekli besinleri aldıktan sonra bu vitaminin üretilmesi için güneşe çıkması gerekiyor. Yani D vitamini güneş ile birlikte aktif oluyor. D vitamini kalsiyum ve fosfor emilimini arttırır, çocukların büyümesine katkı sağlar, kalp atışını düzenler ve kasların güçlenmesinde önemli bir rol oynar.

Bir diğer vitamin olan E vitamini hücrelerin düzeninde önemli bir görev alırken kan damarları, göz merceği, sinir dokusu ve kıkırdak gibi pek çok dokunun da tahribatını azaltmada önemli rol oynar. Bağışıklık sistemine de destek olan bu vitamin, vücuttaki bazı dengeleri sağlama konusunda da önemli olmakta. Bu vitaminden fazlasıyla almak mide bulantısına sebep olabiliyor. E vitamini eksikliği ise nadir görülen bir durum. Eksikliğinde konuşmada zorlanma, yürümede zorluk ve beden hareketlerinin bozulması gibi durumlar ile karşılaşılır.